wtorek, 12 listopada 2019

"Joyce Girl. Pasja i upadek. Literacka opowieść o córce Jamesa Joyce'a" - Annabel Abbs

Wydawnictwo: Mando
Data wydania: 18 września 2019 roku
Liczba stron: 448


Lucia Joyce marzyła o tym, aby zostać tancerką. Ojciec wspierał ją w postanowieniu, jednak matka miała odnośnie niej inne zamiary. Czuła się niepewnie w stosunku do potomkini i nie darzyła jej szczerą miłością. Pewnego dnia w życiu dziewczyny zjawił się Samuel Beckett, którego obdarzyła ogromnym uczuciem. Niestety miłość została nieodwzajemniona, a jej następstwem było zamknięcie w zakładzie psychiatrycznym. 

Uwielbiam książki, które przedstawiają życie takim, jakie było. Doceniam to, że bohaterowie wspomniani na kartach żyli naprawdę i dzisiaj, częściowo mogę poznać ich los. Dodatkowo w tej pozycji urzekł mnie klimat mojego ukochanego Paryża.


W powieści tej został pięknie zaprezentowany okrutny obraz kobiety lat dwudziestych. Dostrzegamy tutaj zniewolenie i brak wsparcia ze strony najbliższych. Autorka przedstawia Lucie jako kobietę bez praw do wyrażania własnego zdania i walki o swoją przyszłość. Pokazuje nam, że w przeszłości na dalszy plan odkładane były pragnienia płci żeńskiej, a prym wiodły ambicje rodziców. 

Jeżeli jesteście ciekawi jak wyglądało życie Lucii Joyce, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Poznacie aspekty, które wydarzyły się naprawdę. Dzięki tej historii zauważycie jak ulotne potrafią być marzenia i ile trudno potrzeba, aby dążyć do wyznaczonego celu.

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Mando.

2 komentarze: