piątek, 21 września 2018

"Nie ma mowy!" - Helen Russell

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 18 lipca 2018 roku
Liczba stron: 350


Alice to zabiegana Pani Stomatolog, która zajmuje się dwójką dzieci, mężem, a także całym domem. Praktycznie nigdy nie ma czasu na to, aby odpocząć czy poddać się chwili relaksu. Pewnego dnia jej siostra Melissa wykupuje im wakacje, które mają odmienić życie dojrzałej kobiety. Dentystka marzy o chwili w spa i błogim lenistwie. Wielką niespodzianką jest dla niej fakt, iż kobiety wylądowały w Skandynawii na leśnym obozie. Główna bohaterka nie tego się spodziewała i nie może zrozumieć jak przetrwa najbliższe siedem dni. Czy uda jej się przeżyć? Co z pożywieniem? Dlaczego ma biegać boso i starać się wspiąć na drzewo? Czy to jakiś żart?

"Wikingowie nie wyręczają się innymi […] 
Nie jesteś królewną, którą trzeba ratować przed smokiem. 
Ty jesteś smokiem."

Melissa i Alice są swoimi przeciwieństwami. Trzydziestosiedmioletnia Alice większość czasu spędza w pracy, na co dzień nieustannie korzysta z wynalazków cywilizacji, a wypoczynek na świeżym powietrzu nie jest dla niej. Zupełnie inaczej postępuje Melissa, która uwielbia wyprawy do lasu, nie ogląda telewizji, a gotową żywność traktuje jako zło. Wydawałoby się, że bohaterki nigdy nie znajdą wspólnego języka i zawsze każda z nich broniła będzie swoich życiowych idei. Wyjazd w odludne miejsce będzie dla nich sprawdzianem, czy siostrzana miłość wygra ponad wszelkie przeciwności i nieporozumienia.

Podczas lektury tej książki uśmiech niespodziewanie będzie gościł na Waszych ustach. Momentami historie przyprawiają o niepohamowane wybuchy śmiechu, ale również zdarzają się tak głupie i irracjonalne momenty, że mimowolnie uśmiechniecie się. Myślę, że Alice i Melissa zostaną Waszymi dobrymi kumpelami i wraz z nimi chętnie rzucicie swoje codzienne obowiązki, w zamian za zdobywanie jedzenia, budowanie schronienia do spania, czy walkę z owcą. Fabuła została tak wykreowana, że wciąga do swojego zakręconego świata i przyczynia się do tego, że ciężko oderwać się od katastroficznie zabawnych przygód.

"- Wasze największe atuty to serce i głowa. 
Nie to na czym siedzicie. […] Mózg to nowy tyłek!"

Poza dawną śmiechu Autorka pomyślała o lekcji, którą warto nam przekazać. Zastanawialiście się kiedyś, jakby to było, gdyby nagle zniknęły wszystkie wygody? Co z komunikacją z innymi ludźmi, jeżeli nie mielibyśmy telefonów? Jak to możliwe, że człowiek nie mógłby w każdej chwili podejrzeć życia innych osób dzięki social mediom? To jest straszne, ale niestety realne. Zwolnijcie na chwilę, zastanówcie się nad tym co Was otacza i wyobraźcie sobie, do czego zmierza Wasze życie. Czy Wasze dzieci będą wiedziały, że krowa nie jest fioletowa i nie nazywa się Milka? Będą wiedziały jak wygląda mała kaczuszka? A może warto byłoby im uzmysłowić i pokazać skąd biorą się owoce i warzywa? Przecież nie rosną na półkach w supermarkecie... Cywilizacja pędzi do przodu i często zapominamy o tym, ile dobra jesteśmy w stanie sami zdobyć. Przyzwyczailiśmy się do wygód i wszystkiego gotowego. Myślę, że po lekturze warto zadać sobie pytanie, czy wyśmiewane zachowanie Alice, nie byłoby czasami bardzo podobne do naszego.


Jeżeli szukacie książki na zbliżające się jesienne wieczory, to koniecznie sięgnijcie po "Nie ma mowy!". Dzięki tej lekturze nie doświadczycie chandry, a uśmiech pojawi się na Waszych twarzach. Poleciłabym Wam również zaopatrzyć się w kubek ciepłej herbaty, ale czy to będzie dobry wybór, skoro momentami można niespodziewanie wybuchnąć śmiechem? Powiem Wam tylko, że przy tej lekturze nie będziecie się nudzić.

Moja ocena: 8/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Burda Książki.


2 komentarze:

  1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, szkoda bo wydaje się bardzo fajna. Będę musiała się za nią rozejrzeć. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi zachęcająco! Myślę, że przeczytam, bo humoru nigdy za wiele, szczególnie tego książkowego :)
    POCZYTAJ ZE MNĄ

    OdpowiedzUsuń