wtorek, 27 lutego 2018

"Górnicy PL" - Karolina Macios

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 31 stycznia 2018 roku
Liczba stron: 208


Kim chcieliście zostać jako dzieci? Strażakiem, nauczycielem, a może księżniczką? Czy udało Wam się osiągnąć cel i pracujecie w wymarzonym zawodzie? Pani Karolina Macios w swojej książce przedstawia losy ludzi, którzy marzyli o tym, aby zostać górnikami, ale również takich, którzy pod ziemią znaleźli się ze względu na rodzinną tradycję.

"Górnicy PL" to piękny zbiór opowiadań o życiu przeciętnych ludzi. Poznajemy ich zmagania z codziennością, strach połączony z pasją, oddanie wykonywanej pracy oraz miłość do swojego zawodu i szacunek do współpracowników. Zostało przedstawionych nam siedem historii. Poznajemy losy Dawida, Roberta i Malwiny, którzy pracują w kopalni węgla, dowiadujemy się od Krzysztofa i Mariusza jak jest w kopalni miedzi, a Tomek i Olek zabierają nas w podróż do kopalni soli. W związku z tym, że większość opowiadań została spisana podczas wizyty na kawie, poznajemy również prywatne życie pracowników kopalni.


Każda strona opatrzona została w emocje. Górnicy z wielką pasją opowiadają o wykonywanej pracy. Zdarzyło się, że uniknęli śmierci, ale również doznali smutku, ponieważ przez nieszczęśliwy wypadek zginęli ich znajomi. Ludzie, którzy codziennie zjeżdżają pod ziemię, mają również swoje rodziny. Są świadomi tego, że każdy poranek może być ich ostatnim, że mogą więcej nie zobaczyć najbliższych, jednak wierzą, modlą się o bezpieczeństwo, a w pracy stawiają na uwagę i brak pochopnych decyzji.

Niektórzy zapewne powiedzą, że zawód górnika jest łatwy. Szybka emerytura, duże wynagrodzenie, a do tego maszyny zastępują ludzi. Stop! Może jest to marzenie niektórych osób, ale Ci ludzie codziennie narażają swoje życie. Muszą być w pełni świadomi podejmowanych czynów oraz przechodzić regularnie odpowiednie testy. Owszem, w kopalniach pojawiły się maszyny (ba! można tam nawet jeździć samochodem!), ale ludzie są tam aktualnie niezbędni.

Bardzo polecam Wam tę książkę. Uważam, że warto poznać historie osób, którzy codziennie idą do pracy z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Mogą stać się przykładem, że każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią pracę, a dodatkowo obowiązki można połączyć z pasją. Nie musicie interesować się górnictwem, aby zaciekawiła Was ta pozycja.Moja ocena: 9,5/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Insignis.
5 komentarzy:

 1. Boję się sięgnąć po tę książkę. Zwyczajnie mam obawy czy chcę wiedzieć jak tam jest naprawdę, zwłaszcza, że bliskie mi osoby są z tym zawodem związane. Z drugiej strony czuję, że górnikom należy się to, by jednak co nieco wiedzieć o ich pracy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie to bardzo wartościowa książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka. Nie słyszałam o niej. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesujący temat został poruszony w tej książce. Nigdy nie uważałam pracy górników za łatwą, a wręcz przeciwnie. Zawsze wywołują oni we mnie szacunek i podziw, bo codziennie ryzykują własne życie. Każda katastrofa górnicza jest wielką tragedią, bo zostają osierocone dzieci, rodziny tracą głównych żywicieli. Myślę, że ta książka będzie strzałem w dziesiątkę.
  Pozdrawiam ♡

  OdpowiedzUsuń