niedziela, 9 lipca 2017

"Piękne złamane serca" - Sara Barnard

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 5 lipca 2017
Liczba stron: 350

Prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko.

Okładka tej książki jest genialna!

W książce poznajemy losy dwóch najlepszych przyjaciółek - Caddy i Rosie. Dziewczyny znają się już bardzo długo i wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć. Caddy, to uczennica prywatnej szkoły, do której chodzą same dziewczęta. Rosie chodzi do publicznej szkoły i nie są jej obce kontakty z chłopakami. Pewnego razu w szkole Rosie pojawia się nowa dziewczyna - Suzanne. Nastolatki zaprzyjaźniają się, relacje między Rosie, a Caddy ulegają pogorszeniu, a Caddy nie może zaakceptować nowej znajomej swojej przyjaciółki. Z czasem kontakty ulegają zmianie i Caddy bardzo zaprzyjaźnia się z Suzanne, sytuacja ta natomiast nie podoba się Rosie. 

"Skrzywdzeni ludzie potrafią być bardzo destrukcyjni w stosunku do samych siebie
 i czasem pociągają za sobą bliskie im osoby, chociaż często nie zdają sobie z tego sprawy."

Podczas lektury poznajemy trzy nastolatki. Jedna to wzorowa uczennica prywatnej szkoły, dla której nauka jest na pierwszym miejscu, a rodzice są z niej dumni. Kolejna dziewczyna, to Rosie. Nastolatka ta również może poszczycić się dobrym wychowaniem. Trzecia z nastolatek, to Suzanne. Charakter zupełnie inny. Na pierwszy rzut oka, dziewczyna wyróżnia się przepiękną urodą, bez problemu odnajduje się w nowym towarzystwie. Ale czy taka jest naprawdę? 


Czasami człowiek ukrywa swoje prawdziwe oblicze. Można być piękną osobą, która nosi uśmiech na twarzy. Jednak po lepszym poznaniu może okazać się osobą z problemami albo złym charakterem. Tak właśnie było w przypadku Suze. Na pierwszy rzut poznajemy miłą nastolatkę. Z czasem trwania akcji, autorka ujawnia nam jej charakter. Okazuje się, że dziewczyna nie zawsze zachowuje się tak jak powinna oraz ma problemy. Co takiego kryje urocza twarz? Jaki będzie ciąg dalszy problemów nastolatki? Do czego one doprowadzą? 

"To bardzo dobra lekcja życia, kiedy można się czegoś nauczyć na cudzych błędach.
 Czasem zerwanie z kimś lub z czymś jest równie ważne jak bezwarunkowa wierność."

Autorka porusza wątek przyjaźni i zazdrości. Najpierw Caddy była zazdrosna o przyjaźń Rosie z Suze, następnie to Rosie stała się zazdrosna o przyjaźń dwójki dziewcząt. Dwie nastolatki, które od wielu lat spędzają razem czas, napotykają na swojej drodze problemy. Pojawia się trzecia osoba, która przyczynia się do kłopotów. Dziewczęta są jednocześnie zazdrosne o nową znajomą, ale chcą dla tej drugiej jak najlepiej. Obie nie mogę zaakceptować faktu, że mają dla siebie coraz mniej czasu, a problemami nie dzielą się tylko między sobą. Czy ich przyjaźń przetrwa? Czy mimo kłopotów nadal pozostaną najlepszymi przyjaciółkami? A może Suze przyczyni się do rozpadu tej przyjaźni? 


Bohaterki w książce zmagają się z pierwszymi miłościami, problemami wieku dorastania oraz priorytetami w swoim życiu. Czy naprawdę w dzisiejszych czasach, nastolatki myślą tylko o alkoholu oraz utracie dziewictwa przez ukończeniem danego roku? Czy takie ważne są dla nich imprezy? Mimo, iż mam dopiero dwadzieścia parę lat, uważam, że moje pokolenie miało troszkę inne priorytety oraz zainteresowania. Ale z drugiej strony patrząc na wszelkie amerykański filmy czy seriale - to właśnie taki świat nastolatków otrzymujemy. Wszystko zależy jednak od towarzystwa z jakim zadajemy się. Zdarzają się przypadki, że dobrzy uczniowie, zaprzyjaźniają się z niewłaściwymi osobami i nagle zmieniają swoje zachowanie. Świetnie pasuje tutaj przysłowie "z jakim przystajesz, takim się stajesz". Prawda jest taka,  że wiele zależy od tego, jak zachowują się nasi przyjaciele czy najbliżsi.  

Uważam, że książka zdecydowanie przypadnie do gustu młodym osobom. Dowiadujemy się z niej, że na prawdziwych przyjaciół można zawsze liczyć oraz, że nic nie jest w stanie rozbić prawdziwej przyjaźni. Przyznam, że ten wątek jest mi bardzo bliski i czytając o tym, jak dziewczęta oddalały się od siebie, czułam się jakbym przeżywała jeszcze raz pewną sytuację z własnego życia. Czułam ich ból oraz to, że wszystkie wspólne lata, nagle mogą zostać przekreślone.

źródło

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz, dziękuję bardzo 
Wydawnictwu Insignis.0 komentarze:

Publikowanie komentarza