wtorek, 4 lipca 2017

"Rubionowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy" - Maciej Jastrzębski

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 11 kwietnia 2017
Liczba stron: 304

Okryj nieznane. 

Maciej Jastrzębski to polski dziennikarz, który aktualnie mieszka w Rosji. Fascynuje go kultura tego kraju i chętnie zgłębia jego tajemnice. Akcja rozpoczyna się od przedstawienia historii, w której użyty jest starodawny język. Krótkie opowiadanie, to świetne wprowadzenie do dalszej części książki. Poznajemy legendę, a następnie już oczyma autora, staramy się rozwiązać zagadki. Pan Maciej próbuje rozszyfrować tajemnicę związaną z zaginioną biblioteką cara Iwana IV Groźnego. Podczas poszukiwań zainteresował się również sprawą dotyczącą Metra-2. 

Autor swoje teorie, opiera na własnych badaniach oraz rozmowach z mieszkańcami Rosji. Każdy towarzysz podróży, przekazuje mu nowe, ciekawe informacje oraz przyczynia się do zgłębienia tajemnicy. W książce poza tym, że poznajemy podziemia Moskwy, dowiadujemy się więcej na temat mieszkańców Rosji. Dotychczas nie wiedziałam, że Rosjanie wydają tak dużo pieniędzy na wróżki, na to, aby poznać swoją przyszłość. 

Każdy kraj jest fascynujący i niezwykły. Ciekawe budowle, ruiny, które skrywają magię czy kamieniczki, w których mieszkały znane osoby. Turysta z wielką chęcią odwiedza takie miejsca, a miasto czerpie z tego korzyść. Są również ważne miejsca, o których wiele osób nie wie, a odegrały one ważną rolę w przeszłości. Z każdym miastem wiążą się  również legendy oraz historie. Jedne bardziej prawdziwe, drugie mniej. Bardzo dużo ludzi, lubi odkrywać nieznane. Tajemnicze zagadki, to coś, co interesuje ludzkość od zawsze. Wiąże się z tym chęć pogłębienia wiedzy oraz znalezienia odpowiedzi na to, co do tej pory było nieznane. 

Należę do ludzi ciekawych świata. Sięgając po tę książkę, chciałam dowiedzieć się więcej na temat podziemnej Rosji. Ciekawiło mnie, co takiego autor tam znalazł, jakie nowe wiadomości zdobędę, dzięki tej lekturze. Jestem bardzo zadowolona, że nie otrzymałam typowo naukowej powieści. Podobało mi się to, że informacje zostały przedstawione w formie dialogów, pomiędzy ludźmi znającymi swój kraj. Wszystkie informacje są wyjaśnione, nawiązania do legend oraz wierzeń są wyjaśnione. Wielki plus!

Książkę polecam każdemu, kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat naszego wschodniego sąsiada oraz poznać jego tajemnice. Nie bójcie się, że dostaniecie reportaż przepełniony naukowymi badaniami. Znajdziecie tam historię, którą autor pisze w pierwszej osobie, opisuje wydarzenia oraz wspólnie z czytelnikiem próbuje poznać nieznane. 

Moja ocena: 7/10Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Helion.

1 komentarz:

  1. Jestem ciekawa książki, tym bardziej, że dotyczy tego rejonu świata, który chce odwiedzić. ;)

    OdpowiedzUsuń