niedziela, 5 stycznia 2020

"Choinka cała w śniegu" - Joanna Szarańska

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 30 października 2019 roku
Liczba stron: 368

Cieszę się, że ponownie mogłam wrócić do bohaterów na ulicę Weissa. W ubiegłym roku bardzo polubiłam postacie wykreowane przez Panią Asię i byłam ciekawa, co tym razem u nich słychać.

Na czele ponownie stoi Pani Michalska, która dba nie tylko o porządek, ale również o to, aby ludzie darzyli się szacunkiem. Monika nadal nie może dojść do porozumienia z teściową i niestety nie może zrealizować jej niecnego planu. Dużą zmianę przechodzi Zuzanna, która uzależnia się od Instagrama i nie zwraca uwagi na codzienność. Dowiadujemy się również co słychać u Anny, Marzeny czy Kajetana.


W tej części każdy z bohaterów goni za własnymi problemami i nie ma czasu na sąsiedzkie spotkania. W związku z tym, że w ubiegłym roku ktoś ukradł choinkę, teraz przed  świętami brakuje magii i poczucia sąsiedzkiej solidarności. Możliwe jest, że w tym roku, każdy spędzi indywidualnie czas i tradycja nie będzie pielęgnowana. Życie jednak lubi być nieprzewidywalne i pewnego dnia pewne wydarzenie ponownie zrzesza grupę sąsiadów.

Autorka w swojej książce w świetny sposób zaprezentowała nam, jak czasami na bok odchodzą znajomości, ponieważ przytłaczają nas sprawy codziennego życia. Nieustanna pogoń za pieniędzmi, sławą, czy modą zabiera nam cenne momenty życia i nie pozwala na odrobinę wytchnienia. Na pierwszym planie króluje stres, który dodatkowo przyczynia się do tego, że zapominamy o osobach, które wewnętrznie wywołują uśmiech na naszych twarzach.


Serdecznie polecam Wam całą trylogię "Cztery płatki śniegu". Historia wprowadza w uroczy klimat i otwiera oczy na to, jak ważne są relacje z innymi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będę mogła wybrać się do Kalwarii i poczuć panującą tam magię świąt.

Moja ocena: 9/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Czwarta Strona.


1 komentarz: