środa, 16 października 2019

"Galopem po szczęśćie" - Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska

Wydawnictwo: W.A.B
Data wydania: 18 września 2019 roku
Liczba stron: 400


Basia, to kobieta w kwiecie wieku, która wraca w rodzinne strony z podkulonym ogonem. Bohaterka zaraz po maturze wyjechała z Jędrzejowa Podlaskiego do Warszawy, aby zakosztować lepszego życia. Nigdy nie sądziła, że pewnego dnia fala jej powodzeń zostanie ucięta, a ona pozostanie bez niczego. Jako trzydziestodziewięcioletnia rozwódka musi na nowo ułożyć sobie życie, ale jednocześnie zrozumieć ciężką relację, która łączy ją z piętnastoletnią córką. Czy miastowa kobieta odnajdzie się na wsi? Jak zostanie przyjęta przez mieszkańców? Czy niezależnie od wieku można na nowo cieszyć się życiem?

Karola i Basia nie mogły znaleźć wspólnego języka. Ich relacja była ciężka i nic nie wskazywało na poprawę. Nastolatka miała własny światopogląd i liczyły się dla niej wartości, którymi kierowała się w stolicy. Na pierwszym miejscu stawiała pieniądze i chłopaków. Wyjazd na wieś był dla niej okrucieństwem, przez które jeszcze bardziej pałała nienawiścią do rodzicielki.

W powieści poza rodzicielką relacją została poruszona również strefa na linii braterskiej. Anna zawsze żyła w cieniu Basi i nie czuła się doceniana. Z czasem zaowocowało to również brakiem poczucia własnej wartości wobec pociech czy męża. Niestety dzieci (ale również i dorośli) nie chcą mówić o swoich problemach i tłumią w sobie wszelkie emocje. Tak jak w tym przypadku, skutkuje to zaniżeniem własnej wartości i odsunięciem się w tło wszelkich wydarzeń.

Niestety osobiście nie końca wczułam się w akcję. Momentami czegoś mi tu brakowało. Fakt, że zostały poruszone tutaj ważne problemy rodzinne i nieustannie przewijający się problem alkoholu otwiera czytelnikowi oczy na zło, które nas otacza. W historii nie zabrakło również wątku zwierząt, który zawsze mnie rozczula i emocjonalnie pobudza.

Moja ocena: 6/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu W.A.B.

1 komentarz:

  1. Jeśli będę miała możliwość przeczytania tej książki, być może z niej skorzystam. 😊

    OdpowiedzUsuń