wtorek, 12 lutego 2019

(Nie)miłość. Z tobą i bez ciebie" - Natasza Socha

Wydawnictwo: Edipresse
Data wydania: 13 lutego 2019 roku
Liczba stron: 304


Małżeństwo Cecylii i Wiktora z dnia na dzień rozpada się. Kobieta planuje złożyć pozew o rozwód i spróbować zacząć prowadzić inne życie. Los ma jednak dla niej inny plan i niespodziewanie bohaterka ulega wypadkowi samochodowemu, w skutek czego zostaje uszkodzony jej kręgosłup i zmuszona jest do życia na wózku. Obecna sytuacja jest również wielkim zaskoczeniem dla jej męża, który również potajemnie myśli o rozwodzie, z racji tego, że poznał pewną kobietę. Czternaście wspólnych lat nie pozwala jednak na natychmiastowe i diametralne przekreślenie związku, a co za tym idzie wszystkie plany i marzenia odchodzą na drugi plan. 

Przyznam szczerze, że irytowało mnie zachowanie głównej bohaterki. Kobieta ta bardzo dużo narzekała i do końca chyba nie wiedziała, czego chce od życia. Raz miała takie plany, po chwili jej światopogląd ulegał lekkiej zmianie. Wiktor również nie świecił przykładem i prezentował typ niewiernego mężczyzny. Można zauważyć, że bohaterowie pasowali do siebie w kwestii tajemnic i indywidualnych planów na życie. 

"Chcę być kochana. 
W całym tym zawirowanym świecie, 
w całym tym systemie wzajemnych relacji układów, 
tak naprawdę tylko miłość potrafi wszystko wyprostować. 
Człowiek, który kocha i który jest kochany, 
rozsupłuje supełki bez większych problemów, 
nie szamocząc się przy tym i nie obcierając sobie palców."

Nie ma chyba związku czy małżeństwa, w którym nie pojawiają się problemy i kłótnie. Różnica zdań, to coś oczywistego i ludzie mają prawo mieć odmienne podejście do różnych kwestii. Wszystko zależy jednak od siły uczucia i tego, czy kochankowie nadal chcą ze sobą być. W trudnych chwilach należy zdobyć się na szczerą rozmowę i wyjaśnić sobie wszystkie nieporozumienia, a nie snuć domysły i obwiniać kogoś o bieżącą sytuację. Niestety zdarza się tak, że mimo prób ratowania relacji, uczucie wygasa, a partnerzy nie mogą dojść do porozumienia.

Natasza Socha w swojej książce poza wątkiem problemów w małżeństwie poruszyła ważną kwestię niepełnosprawności i podejścia ludzi do osób, które nie mogą sobie samodzielnie poradzić w życiu. Nagłej zmiany doświadczyła Cecylia i na własnej skórze dostrzegła podejście otoczenia do jej egzystencji. Zastanawialiście się kiedyś, ile razy zdarzyło się Wam spojrzeć na osobę na wózku z politowaniem? A może mieliście szansę pomocy, a mimo wszystko zachowaliście się niewłaściwie? Pamiętajcie, że osoby niepełnosprawne również mają uczucia i nie należy wykluczać ich ze społeczeństwa. Mają takie same prawa jak my, a najczęściej to nie ich wina, że mają problem z poruszaniem się.


"(Nie)miłość. Z tobą i bez ciebie", to życiowa powieść, której fabuła przedstawia realia życia. Autorka "nie owija w bawełnę" i otwarcie pisze to, co leży jej na sercu. Poza wykreowaną opowieścią czytelnik otrzymuje piękne życiowe rady. Poprzez narrację zostaje zwrócona uwaga na to, czego najczęściej nie doceniamy i ignorujemy w naszej codzienności. Ta pozycja częściowo skłania do refleksji, chwili zatrzymania i docenienia tego, co udało nam się dotychczas osiągnąć.

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Edipresse.

2 komentarze:

  1. Czytałam i uważam, że ta książka jest genialna. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna okładka, zapisuje sobie, bo mnie zaintrygowałaś :)
    Eli z https://czytamytu.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń