poniedziałek, 14 stycznia 2019

"Srebrna zatoka" - Jojo Moyes

Wydawnictwo: Między Słowami
Data wydania:16 stycznia 2019 roku
Liczba stron: 512


Liza, to kobieta, którą męczy pewne wydarzenie z przeszłości. Pewnego dnia, aby od niego uciec, przyjeżdża ze swoją córeczką do Srebrnej Zatoki. U cioci otrzymuje schronienie, na nowo szuka sensu w życiu, a także dba o bezpieczeństwo Hannah. Niespodziewanie w Australii pojawia się Mike, którego firma chce wybudować ekskluzywny kurort w tym zakątku świata. Czy mężczyźnie uda się spełnić polecenie służbowe? Jak na wieść o dużych zabudowaniach zareagują mieszkańcy Srebrnej Zatoki? 

Tym razem Jojo Moyes wiele czasu poświęciła na opisywanie kontaktu człowieka z przyrodą. W swojej powieści pokazała jak bardzo mieszkańcy Srebrnej Zatoki byli przywiązani do morskich stworzeń. Niekiedy byli w stanie przedłożyć ich bezpieczeństwo ponad swoje i nie mogli pogodzić się z myślą, że miałoby im stać się coś niedobrego. W związku z tym w grę nie wchodziła budowa kurortu, który sprowadziłby wielu hałasujących turystów, a także zanieczyściłby okolicę. 


Postacie Mike'a i Lizy to zupełnie dwa inne światy. Ona - zmaga się z wydarzeniami z przeszłości, próbuje na nowo wszystko sobie poukładać i nie jest skora do korzystania z nowinek technologicznych. Mike charakteryzuje zupełnie inny typ człowieka - nie wyobraża sobie życia bez komputera, podłączenia do sieci, czy korzystania z wygód, które zdobyliśmy dzięki rozwojowi cywilizacji. Czy tej dwójce mimo wielu przeciwieństw, uda się znaleźć kompromis? A może już od samego początku nie przypadną sobie do gustu i będą wzajemnie utrudniać sobie życie?

W przypadku tej książki, warto również wspomnieć o relacji na linii rodzic - dziecko. Liza nie wyobrażała sobie sytuacji, która miałaby doprowadzić do tego, że Hannah znalazłaby się w niebezpieczeństwie. Kobieta, jeżeli nie mogła sama zająć się dzieckiem, zostawiała ją pod opieką innych ludzi. Bohaterka nie pozwalała córeczce na kontakt z wodą i mimo marzeń dziecka o wypłynięciu, ta kategorycznie jej tego zabraniała. Niekiedy rodzice tak bardzo pragną zadbać o bezpieczeństwo swojego potomstwa, że nie zwracają uwagi na to, jakie inni mają marzenia. Nie powinnyśmy ograniczać dzieci, a mimo troski i trudności chociaż częściowo pozwolić im na robienie tego, co kochają. Pamiętajcie, że nadmierna opieka i brak zaufania, może ranić.


Jeżeli lubicie książki Jojo Moyes, to koniecznie sięgnijcie również po tę pozycję. Nie ukrywam, że różni się ona trochę od pozostałych powieści tej Autorki. Nie znajdziecie tutaj typowo romantycznej historii, która powali Was na kolana i wywoła potok łez, ale znajdziecie odzwierciedlenie wielu problemów. "Srebrna zatoka", to dojrzała opowieść o szukaniu sensu w życiu, radzeniu sobie z przeciwnościami losu, matczynej miłości, a także zwróceniu uwagi na to, co w życiu najważniejsze.

Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Między Słowami.

5 komentarzy:

 1. Moje biblioteczce gości pierwotne wydanie tej książki, więc na pewno kiedyś ją przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Czeka u mnie na swoją kolej.

  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 3. jeszcze nie czytałam nic tej autorki. Może właśnie "Srebrna zatoka" będzie ta pierwszą? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam, że pierwszą i na razie jedyną książką tej autorki, którą przeczytałam była powieść "Zanim się pojawiłeś" na długo przed pojawieniem się filmu i to była książka, którą mną wstrząsnęła. Pamiętam, że długo o niej myślałam po przeczytaniu, poruszyła jakąś wewnętrzną strunę we mnie i nie mogłam o niej zapomnieć.
  Jestem ciekawa dalszej twórczości tej autorki i z pewnością skorzystam z Twojej recenzji :) ~Eli z https://czytamytu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham Jojo Moyes i na pewno przeczytam! To tylko kwestia czasu!

  OdpowiedzUsuń