poniedziałek, 22 października 2018

"Posłuszna żona" - Kerry Fisher

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 18 lipca 2018 roku
Liczba stron: 463


Dojrzała Maggie wychodzi za mąż za mężczyznę, który nie przekreślił jej ze względu na niższy stopień społeczny. Kobieta wraz z synem wprowadza się do domu Nico i zostaje macochą nastoletniej Francescy. Dziewczynka zaczyna robić wiele awantur i nie może zaakceptować, że miejsce jej matki, miałaby zająć jakaś inna kobieta. Kiedy z czasem sytuacja zaczyna stabilizować się, rodzina przegląda rzeczy zmarłej Caitlin i niespodziewanie znajdują wyjątkową szkatułkę. Okazuje się, że tylko Maggie dostrzega pewien sekret z nią związany, co prowadzi do wielu nieporozumień...
W domu obok mieszka Lara wraz z mężem Masimmo i synkiem Sandro. Po porodzie kobieta zrezygnowała z pracy, a z czasem została pełnoetatową gospodynią domową. Jej małżeństwo na pozór wygląda idealnie, jednak za zamkniętymi drzwiami rozgrywa się coś dziwnego. Czy mimo wszystko miłość zwycięży? Dlaczego Lara ma dwa oblicza?

Akcja książki została przedstawiona z punktu widzenia Maggie oraz Lary. Kobiety są drugimi żonami braci Farinellich i starają się, aby życie ich mężów było lepsze, a wymagania teściowej spełnione. Dzięki zabiegowi przedstawienia fabuły przez dwie bohaterki, mamy okazję zauważyć to, co nie opuszcza ścian domu, a także dostrzec dane zachowania z dwóch płaszczyzn.


Los dał się we znaki Maggie - ojciec jej syna okazał się nieodpowiedzialnym mężczyzną, samotna matka musiała ciężko pracować, a miejsce w którym mieszkała z matką było okropne. Wiele osób uważało, że wyszła na mąż dla pieniędzy, a nie z miłości. Czy kobiecie uda się udowodnić, że zmiana miejsca zamieszkania i dopływ gotówki nie namieszały jej w głowie? A może prawda jest inna, a ona tylko gra? Czy mimo przeciwności losu uda jej się znaleźć nić porozumienia z członkami nowej rodziny?
Zupełnie inny obraz kobiety przedstawia Lara. Charakteryzuje ona typ kobiety, która zawsze ma wszystko pod kontrolą. Posiłki muszą być gotowe na czas, w domu musi panować nieskazitelny porządek,a Pani Domu musi elegancko wyglądać. Czy takie życie od zawsze planowała dla siebie bizneswoman? Czy kobieta chciała po narodzinach dziecka zostać na zawsze w domu? Jak tak naprawdę wyglądają jej relacje z mężem i o co w nich chodzi? Czy rodzina jak z obrazka może skrywać pewną tajemnicę?

Autorka w swojej powieści porusza wątek wierności. Obie żony poznały pewne tajemnice, jednak dla dobra ich najbliższych nie chciały ich ujawniać. Kobiety miały do wyboru dwie drogi - oczyścić swoją duszą i powiedzieć publicznie, co leży im na sercu, albo trzymać sekret ukryty w głowie i być pewną, że rodzinie nie grożą nieporozumienia. 


Bardzo podobała mi się ta powieść. Mimo, iż książka zalicza się do literatury współczesnej, można dopatrzeć się w niej małego wątki dramatyzmu i niewiedzy. Bohaterki ukrywając sekrety otaczały nas nutką tajemniczości i grozy. Akcja nie była przewidywalna i nigdy nie wiadomo, co mogła czekać aktualnie daną osobę. Mnie fabuła wciągnęła do swojego świata, że ciężko było mi się rozstać z tą pozycją na rzecz domowych obowiązków. Serdecznie polecam Wam "Posłuszną żonę". To przepiękna historia o sile miłości, walce o dobro najbliższych, a także dylemacie pomiędzy wyborem odpowiedniej drogi.

Moja ocena: 10/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Literackiemu.


1 komentarz: