wtorek, 25 września 2018

"Pokochaj poniedziałki. Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?" - Joanna Karpeta

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Data wydania: 17 września 2018 roku
Liczba stron: 200


Zdarza Wam się, że w niedzielę wieczorem tracicie humor? Na myśl o spędzeniu przez najbliższe pięć dni ośmiu godzin w pracy, uśmiech znika z Waszej twarzy? Stajecie się markotni i narzekacie, na to, co Was czeka? Jeżeli tak to możliwe, że dopadło Was wypalenie zawodowe i nadszedł dobry czas, aby sięgnąć po poradnik "Pokochaj poniedziałki".

Joanna Karpeta postanowiła przedstawić życiowy problem na podstawie historii pewnej rodziny. Mamy przyjemność obserwować życie rodzeństwa oraz ich rodzin. Poznajemy między innymi zmagania handlowca, którego wynagrodzenie w dużej mierze zależne jest od wyniku, pielęgniarkę, która nie lubi nocnych zmian, młodą nauczycielkę, a także freelancerkę, która mimo pracy w domu, obawia się, że pewnego dnia mogą skończyć się jej zlecenia. Na bieżąco obserwujemy życie bohaterów, ich zmagania z codziennością, problemami w pracy i pogarszającymi się stosunkami w domu, a także jesteśmy świadkami rodzinnych spotkań, które mają na celu wywołanie motywacji i podjęcie działań, które mają polepszyć sytuację.

Bardzo podoba mi się to, że po każdym rozdziale występuje słowo od coucha i trenera biznesu w jednym - Pani Joanny. Wykreowana historia rysuje w naszej wyobraźni życie społeczeństwa, a rady Autorki motywują nas do działania i uzmysławiają jak naprawdę wygląda nasze życie. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy z zaistniałego problemu i bagatelizujemy jego sprawę. Dzięki szczerym słowom zawartym w radach z poradnika, mamy okazję na zatrzymania się i przemyślenie własnego zachowania.


Wypalenie zawodowe nie dotyka tylko osób, które mają długi staż pracy. To uczucie może towarzyszyć w takiej samej mierze młodej osobie. Wystarczy, że pracownik uważa swoją pracę za monotonną, ma za dużo obowiązków, atmosfera w pracy nie jest najlepsza, a do tego męczy go fakt, że ciężko pogodzić mu pracę z obowiązkami domowymi. Przyczyną złego samopoczucia w pracy może również być brak odpowiedniej ilości snu, złe odżywianie, czy problemy rodzinne. Można powiedzieć, że w pracy należałoby odciąć się od codzienności i zająć obowiązkami. Nie ukrywajmy jednak, że życie wygląda inaczej i zawsze przez naszą głowę będą przepływały myśli spoza pracy.

Dzieci Pani Brzozowskiej wpadły na pomysł spotkań i wspólnego radzenia sobie z problemem. Dorośli otworzyli się przed najbliższymi i podzielili swoimi problemami. Z uwagą słuchali rad pozostałych i starali się zastosować do ich wskazówek. Czy udało im się osiągnąć zamierzony cel? Jak to stało się, że pokochali poniedziałki? Czy możliwe, aby w każdy dzień iść do pracy z uśmiechem i siłą do działania?

Bardzo serdecznie polecam Wam tę pozycję. Niestety zbliżają się ciemne poranki i pochmurne dni, które niekiedy wpływają na nasze samopoczucie. Myśl o obowiązkach w pracy (bądź ich braku) może od samego rana nas dołować, a brak słońca za oknem pogarszać ten fakt. Dzięki poradnikowi "Pokochaj poniedziałki" dostrzeżenie wskazówki, które warto zastosować w swoim życiu, aby praca była czasem pełnym optymizmu. Pamiętajcie również, że jeżeli marzy Wam się zmiana stanowiska i macie inne aspiracje zawodowe, to warto podjąć ryzyko i spełnić swoje marzenie. Los zawsze będzie rzucał kłody pod nogi, ale to tylko od Was zależy, czy bezproblemowo je pokonacie.

Moja ocena: 10/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu GWP.

3 komentarze:

 1. Cieszę się, że książka tak bardzo Ci się spodobała. Do mnie jednak, tego rodzaju poradniki zupełnie nie trafiają. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie coś dla mnie :) Chodź z tymi poniedziałkami to tak różnie bywa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. w życiu bym nie pomyślała, że można pokochać poniedziałki ;D
  __________________________________
  https://jirasolutions.pl/4-bledy-komunikacji-wewnetrznej-w-firmie/

  OdpowiedzUsuń