sobota, 12 maja 2018

"Jej wysokośc P." - Joanne MacGregor

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
Data wydania: 16 marca 2018 r.
Liczba stron: 435


Czytelniku! Witaj w świecie wysokich dziewcząt i poznaj siedemnastoletnią Peyton. Bohaterka nie wiedzie ciekawego życia, ma problemy w domu, a większość chłopaków nie spełnia jej oczekiwań - mianowicie prawie każdego przewyższa wzrostem. Niespodziewanie jej znajomi obmyślają zakład, w którym do wygrania byłoby, aż 800 dolarów. Nastolatka ma iść na trzy randki z wyższym od siebie towarzyszem, a następnie udać się z nim na bal maturalny. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie małe grono osób mających prawie dwa metry wzrostu. Na ratunek przychodzi "szkolny detektyw", który możliwe, że przyczyni się do osiągnięcia zamierzonego celu...

"Normalność była miła. 
Normalność była nijaka. 
 Normalność była cholernie nudna. 
To nasze różnice, nasze odcienie szaleństwa sprawiały, 
że każde z nas było wyjątkowe, niepowtarzalne i fascynujące."

Dziewczyny! Zdarzyło się Wam, że nie mogłyście w sklepie sięgnąć towaru z wyższej półki? Znacie to uczucie, kiedy trzeba stawać na palcach, aby dostrzec coś w tłumie? A może nie rozstajecie się w domu z krzesełkiem, które ułatwi Wam sięgnięcie wyżej, niż pozwala na to Wasz wzrost? Czasami bywa to irytujące i zastanawiacie się, dlaczego jesteście takie niskie? Nasza bohaterka miała wprost odwrotnie. Była zawiedziona, że nie może ponarzekać sobie na wyżej przedstawione kwestie. Irytowało ją to, że z każdym z kim rozmawiała, był od niej niższy, nie mogła wygodnie usiąść w komunikacji miejskiej, czy podczas ciężkich dni, ukryć się w tłumie. 


Nie lada wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego kandydata, który spełniałby rolę towarzysza na balu maturalnym, a jednocześnie zagwarantowałby Peyton wygranie zakładu. Niestety nie mogła kierować się charakterem wybranka, tylko na pierwszym miejscu musiała stawiać inne kryteria. Los postanowił uśmiechnąć się do niej i połączyć jej ścieżki z Jay'em - wysokim nastolatkiem, w którym skrycie się podkochiwała. Miało być pięknie. Para spędzała ze sobą bardzo dużo czasu, dostali nawet główne role w przedstawieniu pod tytułem "Romero i Julia". Peyton zakochała się w odtwórcy roli Romera, postanowiła nie relacjonować swoich randek, jednak skrycie wierzyła, że bohater przyczyni się do jej wygranej. Czar prysł, a prawda wyszła na jaw! Jay dowiedział się dlaczego Wielka P. postanowiła zainteresować się nim i uznał to za nieprzyjemne zagranie. Miłość budowana na zaufaniu i odkryciu przed sobą najskrytszych tajemnic nagle uległa zniszczeniu. Co teraz? Czy wygrana przeszła koło nosa? Dlaczego często upokarzana dziewczyna postanowiła tak potraktować chłopaka? 

"Nikt nie jest w stanie cię zawstydzić, jeśli mu w tym nie pomożesz, 
więc musisz podejść do tego z poczuciem humoru albo przynajmniej udawać. 
Śmiej się razem z nimi, a zazdrość przyjmuj z uśmiechem."

W książce zostało poruszonych wiele wątków związanych z życiem nastolatków. Głównym problemem jest wzrost i problem z dostosowaniem się do społeczeństwa. Uwierzcie mi, że bardzo dobrze wiem, jak to jest szukać ubrań czy obuwia dla osoby, która ma prawie dwa metry. Cieszę się, kiedy idę do sklepu i mogę wybierać najpopularniejsze rozmiary, jednak wiem, jaką męczarnią są zakupy dla Wysokich Osób. Kolejnym bardzo ważnym tematem jest kwestia ukrywania się pod zasłoną. Wyśmiewanie innych, to najpopularniejsza dyscyplina w życiu młodzieży. Każdy tylko czeka na potknięcie przez kogoś innego i znalezienie odpowiedniego tematu do drwin. Peyton była traktowana strasznie, jednak po ciężkim przeżyciach, udowodniła, że nie pozwoli sobą pomiatać. Wysoko podniosła głowę, potrafiła znaleźć odpowiedź na docinki i nie przejmowała się tym, że inni wyśmiewają się z niej. 


"Jej wysokość P." polecam każdej osobie, która chciałaby poznać zmagania wysokiej nastolatki, problemy jej towarzyszące, a także chęć pogoni za marzeniami. Nie zabraknie tutaj oczywiście wątku miłosnego, czy problemu z rodzicami. Uważam, że bohaterka jest idealnym przykładem na to, że każdy musi pokazać, że nie pozwoli sobą zawładnąć i udowodnić, że potrafi osiągnąć to co chce. Każdy z nas ma jakieś wady czy mankamenty, których nie lubi. Niestety nikt nie jest idealny. To tylko od nas zależy czy je zaakceptujemy i w jakim stopniu przeżyjemy nasze życie.

Moja ocena: 8/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Kobiecemu.4 komentarze:

 1. Jestem zainteresowana lekturą tej książki, ze względu na problem samoakceptacji poruszany w tej książce. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie ciągnie mnie do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też interesuje problem samoakceptacji, zastanawiam siejak jest ujęty w ksiązce i chętnie przecztyam :)

  Pozdrawiam
  http://zksiazkanakanapie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podoba mi się pomysł na fabułę :)

  OdpowiedzUsuń