poniedziałek, 19 marca 2018

"Papierowa księżniczka" - Erin Watt

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 14 marca 2018 r.
Liczba stron: 400


Ella Harper to nastolatka, której życie niespodziewanie ulega nagłej zmianie. Dziewczyna dorabiała w nocnych klubach, aby zapewnić utrzymanie swojej matce. Po śmierci jej rodzicielki, w jej życiu zjawia się tajemniczy Pan Royal, który prawdopodobnie jest jej prawnym opiekunem. Z ubogiej dzielnicy przenosi się do pałacu swojej nowej rodziny, gdzie poznaje piątkę przyrodnich braci. Niestety nastolatkowie nie są w stanie znaleźć wspólnego języka, znajomi ze szkoły dokuczają bohaterce, a Callum, aby uciec od problemów, coraz częściej sięga po alkohol.

"Otworzyłam się przed nim i wyjawiłam swoje uczucia, a on kazał mi je zatrzymać. 
Zrobił to dość delikatnie, ale nawet czysty nóż potrafi zadać bolesną ranę."

Na początek warta uwagi jest piątka synów Calluma. Każdy z chłopaków jest jednocześnie wyjątkowy na swój sposób, ale i denerwujący. Ich postępowanie podkreśla typowe życie bogatych nastolatków, których perypetie poznajemy w filmach czy serialach. Niezobowiązujące związki, masa ludzi na imprezach oraz wszechobecny alkohol, to ich codzienność. W historii najbardziej wyróżnia się Reed - młodzieniec, który kieruje się swoimi prawami oraz rządzi w domu i kreuje postępowanie młodszych braci. Bohater ten irytował mnie od pierwszych stron, jednocześnie nie było uczynku, który zmieniłby moje zdanie na jego temat. To jedna z tych postaci, które chciałoby spotkać się i zapytać "Co Ty robisz?!", czy krzyknąć "Człowieku zmień swoje postępowanie!".

Cała akcja rozgrywa się wokół Elli. Dziewczyna pochodzi z niższych warstw społecznych i nowi znajomi nie dają jej o tym zapomnieć. Wiele przykrości wyrządzają jej również przyrodni bracia. Bohaterka wie, że jeżeli przemęczy się i da radę, będzie mogła spełnić swoje marzenie i iść na studia oraz zapewnić sobie lepsze życie. Każdego dnia staje przed dylematem: czy wybrać zaproponowany przez Calluma plan, czy spakować swoje ubrania i uciec.


Czytając opinie o tej książce, w większości napotykałam negatywne. Przyznam szczerze, że byłam trochę przerażona, co takiego skrywa ta książka. I wiecie co Wam powiem? Zupełnie nie rozumiem negatywnego odbioru tej pozycji. Mnie przedstawiona fabuła przypadła do gustu i byłam niezmiernie ciekawa losów bohaterów. Został tutaj poruszony problem dyskryminacji ze względu na pochodzenie oraz posiadany majątek. Bogaci nastolatkowie nie mogli zrozumieć jak to możliwe, że do ich świata wtargnęła pełna energii uboga dziewczyna. Nikt z nich nie był w stanie wyciągnąć pomocnej dłoni. Podziwiam odbiór sytuacji przez Ellę i jej determinację oraz walkę o swoje dobre imię.

"Wystarczy tylko jedno jego słowo i będziesz niczym. 
Nic nie znaczącą. Niewidzialną. 
Albo jeszcze gorzej."

"Papierową księżniczkę" polecam każdej osobie, która chciałaby poznać historię związaną z przystosowaniem się do nowej sytuacji życiowej. Może akurat czeka Was zmiana otoczenia albo stoicie przed dużym wyzwaniem i nie jesteście pewni, czy odnajdziecie się w danym miejscu? Dzięki tej książce dowiecie się, ile człowiek jest w stanie poświęcić, aby poprawić sobie jakość życia i czy wybory dokonane pod wpływem impulsu są prawidłowe.

Moja ocena: 9/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Otwartemu.


6 komentarzy:

 1. Faktycznie opinie o tej pozycji są niezwykle zróżnicowane. Podejrzewam, że gdybym miała -naście lat, to skusiłabym się na tę książkę, ale bliżej mi już do 30-stki, więc wydaje mi się, że już niezbyt wiele wyniosłabym z tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zbiera tak różne opinie, że chętnie sama przeczytam, by wyrobić sobie swoje zdanie na jej temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie wzbudza skrajne emocje, nie wiem czy chcę przeczytać czy nie ;) Też się zdecydwać nie mogę :D

  Pozdrawiam
  http://zksiazkanakanapie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie od dziś wiadomo, że Świat jest podzielony na tych bogatych i na biednych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cały czas za mną chodzi ale ciągle się waham czy po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na początku słyszałam o tej książce same negatywne opinie, a widzę, że teraz pojawia się coraz więcej tych dość pozytywnych. Może sama kiedyś sięgnę po tę pozycję. :))

  OdpowiedzUsuń