niedziela, 24 grudnia 2017

"Ślady" - Jakub Małecki

Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 28 września 2016
Liczba stron: 304


W książce "Ślady" zostało przedstawionych kilka odrębnych opowiadań, które łączą się w całość. Poznajemy perypetie różnych ludzi - jedne są realne, a inne oderwane od rzeczywistości i przedstawiają niecodzienne wydarzenia. Każda z historii zostawia ślady i przyczynia się do stworzenia końcowej historii.

"Świat kończy się, a potem pędzi dalej."

W powieści został poruszony wątek egzystencji oraz nieuchronnie zbliżającej się śmierci. Autor w sposób specyficzny przedstawia, co czeka każdego z nas i uzmysławia nam, że wszystkich dotknie koniec świata. Wyróżnia różne rodzaje pożycia, sugeruje, że jedni mają lepiej, inni gorzej - ale niestety takie jest życie i musimy je zaakceptować, bądź próbować zmienić wedle własnych oczekiwań.

"Życie z powieścią nie ma nic wspólnego. Ono się nie układa w jedną całość. 
Byłaś kiedyś inną Bożenką i będziesz innymi Bożenkami. 
Historie, które opowiadamy sobie przy winie, nie łączą się ze sobą ani nic z nich nie wynika. 
Życie jest bardziej jak zbiór opowiadań. Poszarpane, nieprzewidywalne. 
Uwierz mi, mojego czy twojego życia nikomu by się nie chciało czytać."

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Pana Jakuba Małeckiego. Przyznam, że czuję się tak, jakbym czytała pierwszą powieść Tarryn Fisher. Z jednej strony chciałabym podzielić się z Wami tym wszystkim, co wydarzyło się na stronach lektury, z drugiej emocje są takie, że nie wiem jak je zebrać w całość. Styl napisania tej książki wyróżnia się na tle innych. Dzięki specyficznemu językowi, z wielką chęcią zatapiamy się w akcji i pełni podziwu nie możemy oderwać się książki.


Jeżeli chcecie oderwać się od typowych powieści obyczajowych, to serdecznie polecam Wam tę książkę. Odetnie Was od codzienności, pozwoli na chwilę zatrzymać się i zastanowić nad mijającym życiem. Jestem pewna, że z wielką chęcią sięgnę po inne dzieła Pana Małeckiego.

Moja ocena: 8,5/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Portalowi CzytamPierwszy.pl

5 komentarzy:

 1. Planuję w końcu zabrać się za twórczość tego autora. ;) Wesołych świąt. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach tę książkę.:)
  Zdrowych, spokojnych, pełnych wiary i nadziei świąt Bożego Narodzenia.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. do tej pory obawiałam się tej książki... że będzie dla mnie 'za mądra' i jej nie zrozumiem, ale jeżeli piszesz, że takie emocjonalne wrażenie na ciebie wywarła, to chyba jednak po nią sięgnę :)
  pozdrawiam
  zaczytanamona.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo długo zbieram się do tej książki, ale mam nadzieję, że może wkrótce... ;)
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam ją kilka razy, ale nie skupiałam się nawet na opisie. A tu zapowiada się naprawdę ciekawa pozycja. Kiedyś się skuszę ;)

  Pozdrawiam,
  korczireads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń