niedziela, 19 listopada 2017

"Pamiętam" - Agnieszka Janiszewska

Wydawnictwo: Novee Res
Data wydania: 25 października 2017
Liczba stron: 524

Jakie tajemnice może skrywać przeszłość?


Akcja książki rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych - jedna, to okres wojenny, druga to lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. Aktualnie poznajemy Izę - kobietę, która przyjechała z Francji do Polski, aby poznać swoją rodzinę. Dobre relacje nawiązuje ze swoją ciocią Anną oraz Panem Podhoreckim. Niestety jej biologiczna babcia nie chce zaakceptować myśli, że w ich życiu pojawiła się jej wnuczka - a zarazem Latorośl odrzuconej przez nią córki. A może tak naprawdę Pani Hortensja coś ukrywa i martwi się o Izę?


W retrospekcjach poznajemy losy Joanny - córki Hortensji, która wyemigrowała do Francji. Kobieta opisuje swoje życie w Polsce oraz towarzyszące temu problemy, zdradza komu postawiła powierzyć swoje serce oraz dlaczego oddała córkę do adopcji.

Bardzo lubię książki, w których akcja jednocześnie rozgrywa się w kilku płaszczyznach czasowych. Na kartkach powieści znajdujemy opisy wydarzeń, które uchylają nam rąbka tajemnicy odnośnie danej postaci. Wydarzenia głównie rozgrywają się wokół czterech kobiet, które połączone są niewidzialną nicią. Każda z nich jest inna, kieruje się innymi wartościami, a tak naprawdę w głębi serca, łączy je coś więcej.

Autorka w swojej powieści porusza wątki takie jak miłość czy nienawiść. Przedstawia problemy rodzinne oraz uzmysławia do czego mogą prowadzić skrywane tajemnice. "Pamiętam" polecam każdej osobie, która chce poznać perypetie polskiej rodziny, przeczytać historię napisaną pięknym językiem oraz przeanalizować wartość rodziny i łączące nas więzi z najbliższymi.Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Novae Res.

6 komentarzy:

 1. W ogóle nie słyszałam o tym tytule, i myślę, że bym się nie odnalazła w tym klimacie. Nie przepadam za tematami wojny, ale z drugiej strony jestem ciekawa, w jaki sposób sportretowana została powieściowa rodzina.

  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej książki i mam nadzieję, że wkrótce uda mi się ja przeczytać.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowałaś mnie tą pozycją. Lubię taki klimat w książce, więc chętnie przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie nie mój klimat, ale siostrze mogę polecić. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kusi mnie ta książka, oj kusi bardzo:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię tego typu książki. Tajemnice przeszłości, dwie osie czasu... brzmi jak książka dla mnie. Wcześniej nie słyszałam nic o tej książce, ale fajnie, że wydawnictwo Novae Res daje możliwość zapoznania się z takimi książkami przez takie recenzje. Nie ma to jak przekonać się do książki poprzez poznanie wrażeń innych z czytania. :)

  OdpowiedzUsuń