wtorek, 3 października 2017

"Pikantne historie dla pendżabskich wdów" - Balli Kaur Jaswal

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2 sierpnia 2017
Liczba stron: 408

Każda kobieta ma głęboko ukryte marzenia.


Nikki, to córka indyjskich imigrantów, która mieszka w Londynie. Kobieta pracuje w barze, ale myśli poważnie o zmianie pracy. Pewnego dnia zauważa ogłoszenie, w którym poszukiwana jest nauczycielka kreatywnego pisania. Już na pierwszym spotkaniu okazuje się, że Nikki i jej uczennice mają różne wyobrażenie o zajęciach. Na jaw wychodzi, że kobiety nie potrafią czytać i pisać oraz, że nie są zainteresowane redagowaniem opowiadań zaplanowanych przez nauczycielkę. Z czasem trwania zajęć między imigrantkami rodzi się pewna więź, a dzieło, które powstało na zajęciach opuszcza ściany ośrodka. Co to takiego? Jakie wynikną z tego konsekwencje?

Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się takiej historii. Przez powieść przemawia dużo wątków erotycznych, co niestety nie jest moim ulubionym gatunkiem w literaturze. Nie przypadło mi również do gustu zachowanie bohaterek. Wdowy nie były skłonne słuchać na zajęciach swojej nauczycielki, miały własną wizję tych spotkań i realizowały ją. Nikki nie wykazywała się również tym, aby na zajęciach panował spokój i aby odbywały się one według jej zasad.


Poszczególne kultury charakteryzują się specyficznymi tradycjami. Pendżabskie wdowy nie mogły pozwolić sobie na to, aby spotkać się ze znajomymi i bezpośrednio wyrazić swoje zdanie. Uważały, że ich misją jest siedzenie w domu i bycie posłusznym mężczyznom. Dopiero na zajęciach ich postępowanie zmieniło się, ale jednocześnie zbuntowały się i czuły się najważniejsze w porównaniu z innymi kobietami.

Warto jednak zauważyć, że nad treścią przemawia okładka, która jest pięknie wykonana. W zależności od stopnia padania światła, można pocieszyć nią oczy. Na plus przemawiają do mnie również słoniki, które przeplatają wyobrażenia wdów.

Powieść polecam każdemu, kto gustuje w literaturze erotycznej. Nie zabrakło tutaj takich wątków i opisu wyobrażeń na ten temat. Również jeżeli chcecie dowiedzieć się, co wyniknie z połączenia kultury wschodniej z zachodnią, to ta pozycja jest dla Was. 


Moja ocena: 5,5/10

Za egzemplarz, dziękuję bardzo
Wydawnictwu Czarna Owca.

3 komentarze:

 1. Jestem ciekawa tej książki - czytałam kilka fragmentów i myślę, że mogłaby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie była to książka 'na odreagowanie', a patrząc na nią pod tym kątem, to nie była zła;)

  Pozdrawiam
  korczireads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że ta książka może być naprawdę ciekawa. I z chęcią ją przeczytam.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń