sobota, 10 marca 2018

"Pokojówka miliardera" - Marie Benedict

Wydawnictwo: Znak Horyzont
Data wydania: 29 stycznia 2018 r.
Liczba stron: 365


Młoda Irlandka imieniem Clara Kelley wyrusza do Ameryki, aby zarobić pieniądze i zapewnić lepszy byt swojej rodzinie. Dziewczyna liczy na uśmiech od losu, ponieważ nie ma zagwarantowanej pracy na nowym kontynencie. Niespodziewanie zostaje wzięta za inną osobę i trafia do Państwa Carnegie,  a tam zostaje osobistą służącą Pani Domu - Margaret Carnegie. Niedoświadczona pokojówka musi każdego dnia ukrywać swoje pochodzenie oraz uczuć się spełniać zachcianki swojej Pracodawczyni. Kultura i obyczaje wymagają tego, aby służba nie rozmawiała z mieszkańcami domu na prywatne tematy. Serce jednak nie sługa i nie docierają do niego żadne sygnały, co skutkuje tym, że Clara nawiązuje kontakt z synem swojej Pani i zakochuje się w nieodpowiednim mężczyźnie.

Akcja książki rozpoczyna się w 1863 roku i opisuje zmagania młodej dziewczyny, która wypłynęła do Ameryki. Został poruszonych tutaj temat imigrantów, ich wykluczenie ze społeczeństwa, ciężkie życie oraz chęć pomocy najbliższym. W ubiegłym tysiącleciu prywatna służba i niewolnictwo było legalne, więc duża część zamożnych rodzin mogła pozwolić sobie na posiadanie takich ludzi. Clara Kelley reprezentuje tutaj stanowisko kobiety, która z całych sił chce pomóc zostawionej w Irlandii rodzinie i jest w stanie spełnić każdą zachciankę swojej Pani. Rodzina Państwa Carnegie dopiero od niedawna należy do wyższych sfer. Jeszcze kilka lat temu sami przypłynęli ze Szkocji, aby zapewnić sobie lepsze życie. Szczęście uśmiechnęło się do nich i mogli zmienić status społeczny. Niestety niektórzy z rodziny zmienili również swoje zachowanie i zapomnieli kim byli oraz jakie skutki niesie poniżanie innych.


W powieści został poruszony wątek miłosny. Pamiętający o swoim pochodzeniu Andrew, nie wyklucza ze swojego otoczenia pokojówki matki i traktuje ją z szacunkiem. Komplementy i wspólne rozmowy przyczyniają się do tego, że Clara zakochuje się w tym mężczyźnie. W dawnych czasach nie do pomyślenia było to, aby te dwa światy mogły połączyć się w jedność. Bohaterka zostaje postawiona przed bardzo trudnym wyborem. Będzie musiała zdecydować, czy chce iść za głosem serca, zaryzykować i spróbować szczęścia przy boku mężczyzny, czy zachować uczucia dla siebie i zapewnić byt rodzinie.

Jeżeli jesteście ciekawi, jakiego wyboru dokona Clara Kelley, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Dowiecie się również, czy zostanie odkryta jej prawdziwa tożsamość, a sekret ujrzy światło dzienne. Przez wykreowaną historię Autorka porusza zapomniane, ale ważne dla ludzi tematy. Uzmysławia nam jak zachowanie innych osób wpłynęło na dalsze losy rodzin, które spłynęły do Ameryki, aby polepszyć sobie byt. Jeżeli przeraża Wam fakt, że akcja dzieje się w odległych czasach to nie martwcie się - kapsuła czasu zabierze Was Pittsburgha i nie zaskoczy starodawnym słownictwem.

Moja ocena: 8/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Znak Horyzont.

13 komentarzy:

 1. Brzmi nawet dobrze. Czasy, w których historia się toczy, jak najbardziej mi odpowiadają. Do tego myślę, że temat imigrantów poruszony w tej książce jest bardzo ciekawy. Nawet wątek miłosny w jakiś sposób intryguje. Na pewno zwrócę większą uwagę na ten tytuł.
  Pozdrawiam ♡

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje się ciekawa, mam nadzieję, że znajdę na nią chwilkę :) Dopisuję do listy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki, których akcja nie dzieje się we współczesnych czasach ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tej książce i muszę przyznać, że bardzo mnie nią zainteresowałaś. Chętnie sięgnęłabym po ten tytuł :)

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie,
  oliviaczyta

  OdpowiedzUsuń
 5. To raczej nie do końca moje klimaty ;)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Taka historia o emigrantach, ale 150 lat wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem tu po raz pierwszy i już zakochałam się <3 Wygląd bloga to po prostu jakieś cudo. Dodatkowo, świetne recenzje , na bardzo wysokim poziomie, dobrze się je czyta... Cudownie tu jest :)
  Ta książka już od jakiegoś czasu mnie zaciekawiła, muszę po nią sięgnąć.

  http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/03/wszystko-przed-nami-samantha-young.html]

  PS. Dodaję bloga do obserwowanych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmm, nie do końca przekonuje mnie ta historia (na pewno nie jest to tytuł, po który sięgnęłabym w pierwszej kolejności). Aczkolwiek, wydaje mi się, ze ta historia sprawdziłaby się u mnie, w momencie, gdy będę potrzebowała jakiegoś przerywnika, czegoś lekkiego do przeczytania. Pozdrawiam cieplutko! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekawa tego wyboru i książką już od jakiegoś czasu mnie kusi...

  OdpowiedzUsuń