wtorek, 17 października 2017

"Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu" - Marcin Wójcik

Wydawnictwo: Agora SA
Data wydania: 13 września 2017
Liczba stron: 304

Czy księża powinni mieć własne rodziny?


"Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu", to zbiór reportaży Pana Marcina. W swojej twórczości autor zawarł prawdziwe opowieści osób, które postanowiły służyć Bogu, bądź osób, które były blisko związane z tymi osobami.

W poszczególnych rozdziałach poznajemy historię księdza, który miał syna z rozwódką, wikarego, który pokochał młodą kobietę, dojrzałą panią, która uwielbiała drogie podróże. Dowiadujemy się również jak wygląda życie duchownych za zamkniętymi drzwiami. Reportaże ujawniają cień tego, co dzieje się na świecie, ale ludzie przymykają na to oko.

"Przed wojną robiło się to, co i dzisiaj, 
tylko, że dzisiaj ludzie mają odwagę się do tego przyznać i żyć po swojemu, 
a wtedy wszystko się robiło pod pierzynką. 
Kościołowi to pozostało - grzeszy pod pierzynką, a na zewnątrz stwarza pozory."

Jeszcze niedawno celibat był tematem tabu i nikt nie chciał tego publicznie głębiej analizować. Aktualnie coraz więcej ludzi dostrzega postępowanie duchownych i nie może zrozumieć panującej tradycji. Z tego co wiem, w Biblii nie jest napisane, że księża nie mogą mieć własnej rodziny, nigdzie nie jest również zabronione współżycie. Nie powinniśmy postrzegać tego w ten sposób, że ksiądz powinien być w związku tylko z Bogiem. Te osoby, to tak samo jak my - zwierzęta, które odczuwają popęd seksualny i mają swoje potrzeby. Wobec natury wszyscy jesteśmy równi i żadne nakazy czy zakazy tego nie zmienią.


Zastanawialiście się kiedyś jakby stomatolog miał poprowadzić lekcję matematyki? Co miałby mówić o tym, z czym nie ma do czynienia? Czy księdzu, który ma rodzinę, nie byłoby łatwiej nauczać młodych, mając małżeńskie doświadczenie? Oczywiście jeżeli ktoś planuje być sam - niech będzie - nikt nie zmusza go do związku. Ale czy jeżeli zostałby zniesiony celibat, to czy nie zniknęłyby problemy przedstawione w tej książce? Czy "ten specyficzny stan" jest nam potrzebny? Chętnie poznam Wasze zdanie na ten temat.

"Prawdziwym grzechem duchowieństwa jest pazerność. 
Jest o wiele gorsza niż kochanka proboszcza."

Podobała mi się otwartość ludzi, którzy postanowili podzielić się swoją historią. Mimo, iż imiona zostały zmienione, to podziwiam ich za odwagę i chęć otworzenia innym oczu na skrywane tematy.

Moja ocena: 8/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Agora SA.

4 komentarze:

 1. Zdecydowanie muszę przeczytać. Bardzo się cieszę, że ostatnio wydawane są tak szczere reportaże.

  OdpowiedzUsuń
 2. To musi być naprawdę ciekawa książka. Temat jak najbardziej na czasie.Księża powinni mieć rodziny moim zdaniem.Muszę koniecznie przeczytać tę pozycję.
  czytanestrony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujące reportaże, kontrowersyjna tematyka, mam ochotę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej książce i myślę, że to będzie kolejna pozycja jaką muszę przeczytać.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń