niedziela, 11 czerwca 2017

"Żniwiarz. Pusta noc" - Paulina Hendel


Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 10 maja 2017
Liczba stron: 432

Czy istnieje świat, który widzi tylko garstka ludzi?


W książce poznajemy Magdę oraz jej szaloną rodzinkę. Jej wujek - Feliks - jest Żniwarzem, a główna bohaterka od dziecka dostrzega zjawy. Zadaniem Feliksa jest walka ze zmorami, zabijanie ich oraz odsyłanie do Nawii. Pewnego dnia Żniwarz dostaje zlecenie, podczas którego ginie. Mija wiele miesięcy zanim znajduje nowe ciało i wraca do świata żywych. W tym czasie Magda wprowadza się do domu wujka oraz poznaje chłopaka, który nie odtrąca jej za nietypowe zachowanie. Podczas pierwszego spotkania mężczyzn, Feliks nie może przekonać się do nowej miłości Magdy. Co takiego wywołało negatywne uczucia? Czy Magda będzie mogła cieszyć się szczęściem w miłości? A może Feliks jest przewrażliwiony?

Ocenę zacznijmy od okładki, która jest przepiękna. Wielki plus za jej projekt i wykonanie. Pochwała należy się autorce za informacje związane z wierzeniami ludzi. Wszystko ze sobą współgra oraz jest dokładnie opisane. Czytelnik nie dostaje dawki informacji, które tylko ogólnikowo są wyjaśnione, ale może poznać pochodzenie oraz znaczenie danego przesądu. 

"Przecież Polska nie zaistniała ot tak w chwili, kiedy przyjęła chrzest. 
Na tych samych terenach działo się wiele ciekawych rzeczy, 
żyli ludzie, którzy wierzyli w starych bogów oraz najróżniejsze demony. 
Mieli swoje świeta, własne tradycję. 
Chrześcijaństwo, nie mogąc tego wszystkiego wyplewić z umysłów ludzi, 
zaczęło przejmować niektóre ze starych zwyczajów."

Bohaterowie są świetnie wykreowani. Każdy cechuje się indywidualnym charakterem. Podczas lektury spotykamy postacie uparte, ciche oraz wszechwiedzące. Bardzo podobała mi się kreacja głównej bohaterki. Dziewczyna cechowała się chęcią poznawania świata oraz pomagania innym. Jako dwudziestolatka, która jeszcze wiele w życiu nie przeszła, była łatwowierna, bezgranicznie zaufała chłopakowi, który zaproponował jej podwózkę. Feliksa poznajemy w dwóch wcieleniach. Najpierw jest konsekwentnych wujkiem, a następnie pyskatym kuzynem. Jednak zawsze bliscy i rodzina znajdują się dla niego na pierwszym miejscu. Potrafi podjąć wszelkie ryzyko, aby ich ochronić. Jedyne co nie podobało mi się w książce, to bardzo powolny rozwój akcji. Pani Paulina spokojnie opisuje wydarzenia, dopiero pod koniec książki następuje nagły zwrot akcji. W związku z tym, że to pierwsza część cyklu o przygodach Magdy, mam nadzieję, że było to wprowadzenie do świata bohaterów i drugi tom będzie pełen niespodzianek.

Powieść warto przeczytać, nie tylko ze względu na przedstawioną historię, ale również po to, aby w świetny sposób poznać dawne wierzenia ludzi. Za kilkanaście dni nastąpi przesilenie letnie, a wiele wątków nawiązuje właśnie do tego wydarzenia. Jeżeli ciekawi Was przeszłość ludzkości, a nie chcecie czytać typowo naukowych książek, ta pozycja jest dla Was idealna. Poznacie bardzo fajną przygodę przedstawioną w małej miejscowości oraz dowiecie się wiele na temat wierzeń i przesądów. 

źródło

 Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Czwarta Strona. 2 komentarze:

  1. Już od pewnego czasu miałam na oku tę pozycję, ale jeszcze mocniej mnie do niej zachęciłaś. :) Lubię czytać o różnych wierzeniach i tajemniczych sprawach. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa pozycja. Cały bookstagram o niej huczy i jestem ciekawa. Zwłaszcza po twojej recenzji aż kusi mnie by iść do sklepu i kupić...
    Ps. Wygląd bloga uroczy! Bardzo mi się podoba ;)

    OdpowiedzUsuń