niedziela, 28 maja 2017

"Pozorność" - Natalia Nowak-Lewandowska


Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 30 stycznia 2017
Liczba stron: 256

Każde małżeństwo skrywa pewne tajemnice. W książce poznajemy życie pewnego młodego małżeństwa - Ani i Piotr. Ona - cicha dziewczyna, która jest bezgranicznie zakochana w swoim Wybranku i nie dostrzega jego wad. On - mężczyzna, który jest agresywny, uwielbia alkohol oraz chciałby rządzić życiem małżonki. Ich świat na początku jest idealny - biorą ślub, wiodą spokojne życie. Jednak, kiedy dochodzi do pierwszego poronienia, Piotr zmienia swoje podejście do żony. Obarcza ją winą, za to co się stało, uważa, że Ania nie potrafi urodzić mu dziecka. Relacje łódzkiego małżeństwa zaczynają ulegać pogorszeniu, Piotr zaczyna stosować przemoc fizyczną i psychiczną, a Ania ukrywa to wszystko przed światem. 

Ta książka, to powieść, która na długo zapada w pamięci. Natalia Nowak-Lewandowska opisuje sekrety, które znajdują się za zamkniętymi drzwiami. W każdym małżeństwie znajdują się jakieś niepowodzenia, następują kłótnie, ale zdarza się również przemoc fizyczna i psychiczna. Małżeństwa próbują przedstawić swoje życie w jak najlepszym świetle, nie chcą wyjawiać swoich niepowodzeń przy bliskich, ale czy to jest zawsze najlepsze wyjście? Nie. Zdecydowanie nie! Jeżeli dzieje się coś złego, trzeba o tym mówić, trzeba szukać pomocy. 

"Drugą osobę można poznać tylko wtedy, kiedy ona na to pozwoli."

Anna to postać fikcyjna, ale życie takie jak bohaterka może wieść kobieta, którą dobrze znamy. Na pozór przedstawia idealne życie, udaje, że nie ma problemów w małżeństwie. A tak naprawdę w domu może czekać na nią mąż, który stosuje przemoc. Jeżeli dochodzi do przemocy fizycznej, kobieta może to w doskonały sposób zamaskować, bądź przez pewien czas nie spotykać się z rodziną. Natomiast jeżeli dochodzi do przemocy psychicznej, przeciętna osoba nie jest w stanie tego zauważyć. Ofiara swoje piekło przechodzi w czterech ścianach, wtedy, kiedy inni nie patrzą. Dom, który miał być dla niej bezpiecznym miejscem, staje się horrorem. Wszystko co dzieje się źle, według męża tyrana, to zasługa żony. 

Autorka porusza bardzo ważny problem, który obecny jest w życiu wielu osób. Młodzi ludzie, którzy postanawiają spędzić wspólnie życie, myślą, że sielanka trwała będzie przez wszystkie lata. Nawet w tym najpiękniejszym małżeństwie pojawiają się gorsze dni. Dni, kiedy obrażamy się na siebie, nie rozmawiamy ze sobą, czy mamy o coś pretensje. Warto jednak starać się rozwiązać wszystkie problemy, wrócić na dobre tory i wieść szczęśliwe życie. Kobieto! Jeżeli w Twoim małżeństwie (związku) pojawia się przemoc psychiczna bądź fizyczna, porozmawiaj o tym z partnerem. Powiedz mu, że tak nie powinno być. Jeżeli to nie pomaga przedstaw swój horror komuś bliskiemu, komuś do kogo masz zaufanie i wiesz, że Ci pomoże. Nie masz takiej osoby? Nic nie szkodzi. Jest wiele organizacji, które z wielką chęcią wyciągną do Ciebie pomocną dłoń. Wejdź na stronę Niebieskiej Linii i skontaktuj się z ludźmi o dobrym serduszku, którzy postarają się przywrócić dobre chwile w Twoim życiu. 

Mężczyzno! Twoja żona nie jest workiem treningowym, ani człowiekiem, na którym masz wyładować swoją złość. Nie bij jej, nie obarczaj jej za swoje niepowodzenia. Wybrałeś ją spośród wielu kobiet, starałeś się o nią, okazuj jej swoją miłość. Masz problem z alkoholem? Nie radzisz sobie z problemami w pracy? Poproś innych o pomoc, nie popadaj dalej w swoje uzależnienie. Twoja wybranka zasługuje na cudowne życie, bądź dla niej wymarzonym księciem i nie pozwól, aby przez Ciebie płakała. 

Sąsiedzie! Zauważasz przemoc? Przed Tobą najtrudniejsze zadanie. Nikt raczej nie przyjdzie do Ciebie ze swoimi problemami, ofiara nie będzie chciała wyjawić swojego dramatu. Ale nie poddawaj się. Możesz próbować porozmawiać z osobą, która doświadcza nieszczęścia, ale możesz również podjąć inne kroki i powiadomić policję bądź Ośrodek Pomocy Społecznej. Nie bądź bierny w takiej sytuacji. Pamiętaj, dobro do Ciebie wróci. 

Reasumując, książkę polecam każdej osobie. Przedstawiony problem może otworzyć oczy na problemy innych, ale również może pomóc wyjść z własnych. 

Moja ocena: 9/10


źródło

2 komentarze:

  1. Bardzo dobrze, że została poruszona ta tematyka. Obawiam się, że to zbyt emocjonująca książka jak dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam wiele pozytywnych recenzji na temat tej książki i kiedyś z pewnością ją przeczytam. ;)

    OdpowiedzUsuń