"Niemka" - Armando Lucas Correa
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 11 kwietnia 2017
Liczba stron: 392
Historia dwóch dwunastolatek, których losy zostaną połączone w domku na Kubie.
W książce "Niemka" poznajemy historię dwóch dziewcząt - Hanny i Anny. Fabuła została podzielona na cztery części, a każdy rozdział poświęcony wybranej dwunastolatce. Przeskoki między rokiem 1939, a 2014 pozwalają czytelnikowi na równomiernie poznanie przedstawione losów.
Pierwszą bohaterką jest Hanna, która mieszka z rodzicami w prywatnej kamienicy w Berlinie. Ich status społeczny jest bardzo dobry, jednak kiedy zbliża się czas wojny, rodzina zostaje zniesławiona, ze względu na wyznanie. Winą za ciężki los Hanna obarcza swoich rodziców. Wszelkie smutki i radości dzieli z najlepszym przyjacielem Leo, który jest tego samego pochodzenia, ale należy do niższej klasy społecznej. Kiedy sytuacja w Niemczech robi się nie do wytrzymania hebrajskie rodziny wyruszają statkiem "St. Louis" do Hawany, na spotkanie z lepszym życiem. Podczas podróży okazuje się, że większość wiz została unieważniona i prawdopodobnie niemieccy uchodźcy nie będą mogli wejść na ląd.
"Wybieraliśmy się na malutką wysepkę, która szczyciła się tym,
że jest największa na całych Karaibach.
Drobinka ziemi między Amerykami Północną i Południową.
I tylko ta drobinka ziemi chciała nas przegarnąć."
Druga historia opisana jest oczyma Anny. Nastolatka wraz z matką mieszka w Nowym Jorku. Jej ojciec zginął w drodze do pracy, kiedy nastąpił zamach na World Trade Center. Dziewczyna z wielką chęcią poznałaby przeszłość swojego ojca, jednak matka nie potrafi jej w tym pomóc. Pewnego dnia do nowojorskiego domu przychodzi list, a w nim informacja od krewnej z Hawany. Okazuje się, że Hanna opiekowała się ojcem Anny i może przedstawić rodzinną historię. Dwunastoletnia dziewczyna wraz z matką wyrusza w podróż, aby poznać przeszłość swojej rodziny.
Bardzo lubię książki, które jednocześnie opisują obecne oraz minione czasy. Mogę wtedy zauważyć różnicę w postępowaniu osób, ich sposobie podejścia do życia oraz manierach. To oczywiste, że prawie osiemdziesiąt lat temu ludzie żyli inaczej oraz mieli inne podejście do wybranych spraw. Hanna w wieku dwunastu lat, uważała, że jest narzeczoną Leo, Anna natomiast w tym samym wieku pierwszy raz dostała całusa od chłopaka. Ten sam wiek, a różne myślenie o świecie.
Postacie bohaterek są do siebie bardzo podobne. Hanna straciła papię podczas podróży na Kubę, Anna natomiast nie miała okazji poznać swojego ojca, ponieważ zginął w drodze do pracy. Obie dziewczyny musiały również opiekować się matkami, które nie zawsze były wsparciem dla córek.
"Człowiek musi wiedzieć, skąd się wziął. Musi wiedzieć, jaką ma przeszłość."
Hanna na statku wyobrażała sobie wspólne życie z Leo. W przyszłości mieli wziąć ślub i założyć rodzinę w nowym miejscu. Los wybrał dla nich inne ścieżki. Bohaterka jednak nie zapomniała o swojej wielkiej, młodzieńczej miłości. Przez siedemdziesiąt pięć lat, trzymała podarunek od chłopaka, który obiecał jej wspólnie dożyć do osiemdziesięciu siedmiu lat. Ślad po Wybranku zaginął, a starsza kobieta nadal żywiła do niego uczucie.
Podróż na Kubę pozwoliła Annie na poznanie przeszłości ojca i minionego życia jego rodziny. Hanna natomiast była bardzo zadowolona z tego, że mogła wrócić pamięcią do przeszłości i przekazać rodzinną historię nowemu pokoleniu.
Historia przedstawiona w książce, została wyreżyserowana przez życie, a spisana słowami autora. Ucieczka uchodźców z III Rzeszy wydarzyła się naprawdę. Prawie tysiąc osób chciało zacząć nowe życie, uwolnić się od prześladowania. Nie każdemu jednak to się udało. Tylko nieliczni mogli znaleźć spokój na Kubie, większość z nich została przyjęta do krajów, w których panowała wojna. Uciekli z Niemiec, ale nie udało uciec im się przed obliczem zagłady.
Powieść polecam każdemu, kto pragnie poznać tajemnicę rodziny, która była prześladowana ze względu na swoje pochodzenie. To książka o odwadze, wierze w lepsze jutro, zgłębianiu przeszłości oraz nadziei na lepszą przyszłość.
Moja ocena: 8/10
źródło |
Za możliwość poznania tej cudownej historii,
dziękuję bardzo Wydawnictwu Czarna Owca.