niedziela, 9 kwietnia 2017

"Czas. Co czyni z nami i co my czynimy z niego" - Rüdiger Safranski


Wydawnictwo: Czytelnik
Data premiery: 24 kwietnia 2017
Liczba stron: 220

Czas. Pojęcie każdemu dobrze znane. Czas, to nasz towarzysz przez całe życie. 

źródło

Rüdiger Safranski to niemiecki historyk, filozof i pisarz. W swoim życiu napisał kilka biografii, tym razem książkę poświęcił tematowi, który jest każdemu dobrze znany, postanowił zająć się tematem czasu. Poświęca uwagę takim tematom jak nuda, troska, czy upływ czasu.

Na początku przyjrzyjmy się pojęciu nudy. Czym ona jest? Z czego powstaje? Czy jest nam niezbędna do życia? Stanu nudy, tzw. pustego stanu, doświadczył każdy z nas. Nudzimy się podczas stania w kolejce, czy w oczekiwaniu na pociąg. Jest to okres w naszym życiu, których chcielibyśmy spożytkować w bardziej produktywny sposób. Cywilizacja wymyśliła na zabicie nudy kilka sposobów, tj. internet, podróże, telewizja.

Kolejnym wątkiem jest zaczynanie. Zaczynamy coś przez całe nasze życie. Kiedy na świat przychodzi dziecko, to zaczyna się jego życie, zaczynamy nowy związek, szkołę, pracę, nowy dzień. Możemy również ponownie zacząć życie – wyjść z domu, odciąć się od obecnego życia i zacząć wszystko od nowa. Co jeżeli osoby, które zaginęły, tak naprawdę postanowiły zacząć nowe życie? Autor przytacza historię pewnego esesmana, który chciał zmienić swoje życie. Zmienił nazwisko, ponownie ożenił się oraz zyskał tytuł profesora. Jakie zmiany wywołała zmiana tożsamości? Tego dowiecie się podczas czytania tej książki.

Niemiecki filozof zwraca też uwagę na pojęcie troski. Wyjaśnia, że troszczymy się o bliskie nam osoby oraz o rzeczy, które są dla nas bardzo ważne. A dlaczego troszczymy się? Ponieważ nie wiemy jak potoczy się dana sytuacja, co stanie się z danym przedmiotem.

Ważnym tematem jest to, że ludzie mylą czas z przyrządami do mierzenia czasu. Autor wyjaśnia nam, że zegarek to nie czas, to przyrząd dzięki któremu możemy obliczyć odstęp między jakimiś wydarzeniami. Czas upływa. Coś było, jest, będzie. Na upływ czasu nie mamy wpływu, mamy natomiast wpływ na to, jak ten okres spożytkujemy.

"Każdy jest ostatnim świadkiem rzeczy, ludzi, przeżyć, jakie wraz z nim nieuchronnie znikają. Potem bowiem nie będzie już nikogo, kto by je utrzymywał w rzeczywistości."

Rüdiger Safranski w swojej książce przytacza teorie różnych filozofów czy naukowców. Na podstawie ich wypowiedzi oraz badań próbuje wytłumaczyć pojęcie czasu. Jest to jednak tak obszerny i skomplikowany temat, że trudno go opisać. Można poszerzyć wiedzę – co też robi pisarz – ale nie można ostatecznie zdefiniować pojęcia czasu.


Sięgając po tę książkę, chciałam lepiej zapoznać się z tematem czasu. W książce nie znajdziemy jednej, konkretnej odpowiedzi na temat czasu, ale poznamy wiele jego aspektów z nim związanych. Dzięki książce zwróciłam uwagę na codzienne sprawy z innego punktu widzenia. Zapoznałam się z wątkiem upływu czasu, jakie znaczenie ma on w gospodarce oraz głębiej poznałam wiele pojęć z nim związanych. Męczyły mnie jednak przypisy i wypowiedzi związane typowo z naukami ścisłymi. Książkę polecam każdemu, kto chce zgłębić tajemnicę czasu, każdemu kogo ciekawi coś nowego, coś co nie jest do końca określone. Jeżeli chcecie spojrzeć na pojęcie czasu, z innej perspektywy niż jego upływ mierzony zegarkami, to ta książka jest dla Was.

Moja ocena: 7/10


"Czas to materiał, z którego jesteśmy zrobieni. Nie tylko wszystko ma swój czas, lecz także: każdy ma swój własny czas."Za możliwość recenzji książki, dziękuję Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik".


9 komentarzy:

 1. Nie jestem pewna czy to książka dla mnie. Chwilowo wolę się zrelaksować więc raczej odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe spojrzenie na czas, przyznam, że książka zainteresowała mnie, wciągam tytuł na listę czytelniczą. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej nie gustuję w tego typu książkach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie to zaintrygowałaś mnie tą książką. Nigdy nie zagłębiałam się w pojęcie ,,czasu", a z chęcią to zrobię. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie jest to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje mi się lekko filozoficzna, z tego co piszesz. Czas nie jest moim ulubionym tematem. Pewnie jakby książka trafiła w moje ręce to bym ją przeczytała, ale jakoś mi się do niej nie pali :D.
  PS. Małe spostrzeżenie. Uważaj na powtórzenia :). W ostatnim akapicie masz aż 5 razy użyte słowo "czasu".
  #SadisticWriter

  OdpowiedzUsuń
 7. Byłaby dla mnie wymagająca, bo nie czytam tego typu literatury, ale nie mówię "nie" - może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń