wtorek, 21 marca 2017

"O wiele więcej" - Kim Holden


Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 15 marca 2017
Liczba stron: 500


Kolejna powieść autorki "Promyczka". Tym razem Kim Holden przedstawia nam problemy ludzi dorosłych. Skupia się na rodzinie, na dzieciach oraz na problemach w małżeństwie.

W książce poznajemy małżeństwo - Mirandę i Seamusa. On - głowa rodziny, ceniony pedagog, kochający mąż i troskliwy ojciec. Ona - kobieta sukcesu, dla której główne znaczenie ma praca ioraz prestiż. Bohaterowie posiadają trójkę dzieci - Kai, Rory, Kira. Dzieci te kochają swoich rodziców i nie wyobrażają sobie życia bez ojca, który poświęca im każdą wolną chwilę. 

Książka pisana jest w trzech czasach, które się ze sobą przeplatają - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W rozdziałach poświęconych przeszłości poznajemy historię miłosną Seamusa i Mirandy. Dowiadujemy się czym była dla nich wzajemna miłość. Poznajemy również ich "problem", a mianowicie chorobę Seamusa. Autorka odeszła od popularnego ostatnio w książkach tematu raka, los bohatera został powiązany z inną chorobą, ze stwardnieniem rozsianym. Miranda dowiedziawszy się o chorobie męża zaczęła się od niego odsuwać, znalazła sobie kochanka, ba, nawet wielu kochanków, uciekła od problemów domowych chcąc piąć się po szczeblach kariery. Rozdziały poświęcone teraźniejszości opowiadają o tym, że nie każdy przywiązuje uwagę do słów "w zdrowiu i chorobie". Mianowicie nasza bohaterka podjęła decyzję o rozwodzie, kiedy pojawiła się choroba. W tych rozdziałach głębiej poznajemy zmagania Seamusa z chorobą oraz walką o to, co jest dla niego najcenniejsze - o opiekę nad dziećmi. Bohater udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych, pokazuje ile jest w stanie oddać dla dobra dzieci. Między losami głównych bohaterów poznajemy również historię Faith - sąsiadki Seamusa. Faith mimo swojego młodego wieku, wiele przeszła w życiu, Rozumie starania sąsiada i stara się go wspierać.

Przełomowym wydarzeniem w poczynaniach bohaterów jest pewien wypadek. Zmienia on losy, zachowania. Zanika zło, nienawiść. Pojawia się dobro, walka o to, co się utraciło.


Jak w każdej książce tego typu, można było domyśleć się jak potoczą się historie miłosne. Czyje losy zostaną połączone. Jednak Kim Holden, poza wątkiem miłosnym, przedstawia problem obecnych czasów - pogoń za pracą, co skutkuje zaniedbaniem rodziny. Każdy z nas chce mieć dobrą pracę i godziwe wynagrodzenie. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym co najważniejsze - o rodzinie, miłości, wspólnym spędzaniu czasu. Pracę możemy znaleźć nową, straconego czasu z rodziną nikt nam nie zwróci. 


Moja ocena: 8/10 


"Miłość to dziwna sprawa. Pojawia się znikąd. Nie ma w niej logiki. Nie da się zmierzyć. 
To mieszanka uczuć i pasji, połączenie niebezpieczne, podsycająca miłość... ale również nienawiść."
3 komentarze:

 1. Nie czytałam nic od Kim Holden, ale ta książka przekonuje mnie dużo bardziej niż Promyczek. Może ją przeczytam, ale na pewno nie w najbliższym czasie. Cierpię na poważny brak czasu... I pieniędzy na nowe książki.

  czytu-czytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś zastanawiałam się nad nią w empiku, bo lubię autorkę, ale jednak zrezygnowałam na korzyść innej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tę książkę na liście :) Mam nadzieję, że niedługo po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń