"Azul: Letni Pawilon"


Czas gry: 30 - 45 minut

Liczba graczy: 2-4

Wydawca: Lacerta

Wiek: 8+

Pierwszą część gry "Azul" poznałam trzy lata temu i bardzo spodobał mi się jej zamysł. Uważam, że jest to ciekawa rozrywka podczas spotkań ze znajomymi. Cieszę się, że miałam okazję poznać kolejną część "Azul: Letni Pawilon" i zobaczyć czym różni się ta wersja gry. 

ROZGRYWKA:

Grę rozpoczynamy od przygotowania warsztatów i położenia na nich czterech losowych płytek, a także przygotowania planszy punktacji, na której znajdują się dodatkowe płytki.  Pierwszy zawodnik bierze z wybranego warsztatu wszystkie płytki w danym kolorze - wyjątkiem jest kolor atutowy (w pierwszej turze kolorem atutowym jest fioletowy, więc nie możemy wziąć tylko tych kafelków z warsztatu; musimy wziąć inny kolor, a fioletowy będzie bonusem). Zebrane płytki kładziemy obok planszy i czekamy, aż wszystkie romby zostaną rozdzielone pomiędzy graczy. Następnie układamy ramiona gwiazd. Aby położyć kafelek na ramieniu z numerem trzy, potrzebujemy trzy płytki - jedna trafia na planszę, dwie wrzucamy do wieży. Podczas rozgrywki możemy zdobyć dodatkowe płytki - wystarczy, że zabudujemy filar, posąg lub okno i wtedy dobieramy płytki z planszy punktacji. Trzecia część gry "Azul" została ograniczona czasowo i czeka na nas sześć tur - co wyznaczamy pionkiem związanym z atutowymi kolorami. 


CEL GRY:

Celem gry jest ułożenie gwiazd i zdobycie jak największej ilości punktów. Punkty zdobywamy za ułożenie płytek, które tworzą gwiazdy. Jedna płytka, która nie styka się z żadną inną, to jeden punkt. Następnie otrzymujemy po jednym dodatkowym punkcie w momencie, kiedy dołożymy płytkę i styka się ona ramionami z inną. Na koniec otrzymujemy punkty za ułożenie pełnych gwiazd, a także za zakrycie wszystkich pól, które zostały oznaczone numerami od 1 do 4. 

WYKONANIE GRY: 

Na uznanie zasługuje estetyka. Piękne kolorowe płytki, mają kształt rombu. Kartonowe plansze są solidne, dzięki czemu podczas częstego grania nie zostaną zniszczone. Ewentualnie mam zastrzeżenia, co do wykonania wieży, do której odrzucamy płytki. Mam nadzieję, że to tylko moje mylne wrażenie i nie rozpadnie się szybko ten kartonik. 


MOJA OPINIA: 

"Azul: Letni Pawilon" cechuje się trochę bardziej skomplikowaną rozgrywką niż pierworodny "Azul". Ciekawym rozwiązaniem jest użycie koloru atutowego, jako dowolnego koloru w danej rundzie. Podczas każdej rozgrywki możemy obmyślić strategię, którą aktualnie posłużymy się. Super jest to, że każde rozegranie gry jest związane z innym wariantem i możliwościami. 

Copyright © Zaczytana Ania , Blogger