wtorek, 30 kwietnia 2019

"Zimowy żołnierz" - Daniel Mason

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2 kwietnia 2019 roku
Liczba stron: 384


Lucjusz Krzelewski, to młody student medycyny, który marzy o godnej pracy lekarza. Za wielką szansę od życia uważa incydent, że w momencie rozpoczęcia wojny, może udowodnić swoje siły i zacząć praktykę. Okazuje się jednak, że nie trafia do dużego szpitala, ale zostaje wysłany do małej miejscowości - Lemnowic. To właśnie w tym miejscu będzie mógł udowodnić ile nauczył się, a także czy praca lekarza jest skierowana do niego.

Daniel Mason nie szczędzi nam opisów wydarzeń, czy zabiegów chirurgicznych. Momentami są one drastyczne i powodują niesmak, ale jednocześnie opisują prawdziwe życie i to, jak ludzie sobie radzili. Medycyna cały czas idzie naprzód, jednak kilkadziesiąt lat temu były stosowane inne techniki. Wojna utrudniała również bezpośredni dostęp do środków medycznych czy aparatury.


Każdy z nas ma marzenia i pewne plany na przyszłość. Niekiedy wyobrażamy sobie same dobre chwile, ale nie liczymy się z problemami. Życie lubi jednak zmieniać nasze koleje i rzucać nam kłody pod nogi. W takich momentach wszystko zależy od tego, ile mamy w sobie siły walki, a także determinacji. Wtedy okazuje się również, czy droga którą wybraliśmy, jest tą, która leżała w głębi naszego serca.

"Zimowy żołnierz" to wojenna historia opowiadająca o marzeniach oraz zakochaniu. Bardzo lubię książki, których akcja rozgrywa się w czasach wojny, jednak ta, nie do końca do mnie przemówiła. Według mnie było tutaj za dużo opisów i brakowało mi goryczy i nauki dla potomnych, która towarzyszy takim historiom. Czy polecam? Jeżeli nie macie nic przeciwko opisywaniu zdarzeń i chcecie dowiedzieć się, jak funkcjonowała medycyna w czasie wojny, to ta pozycja będzie dla Was.

Moja ocena: 6/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Rebis.

3 komentarze:

 1. Książka ta kilka dni temu wzbogaciła moją biblioteczkę, więc na pewno, będę ją wkrótce czytała. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Może w wolnej chwili albo wpadnie mi w ręce, to dam jej szansę ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam w planach tej książki, ale wydaje się interesująca :)
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń