poniedziałek, 7 stycznia 2019

"Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści" - Louisa May Alcott

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 20 listopada 2018 roku
Liczba stron: 200


Świąteczne opowieści mają w sobie pewien cudowny klimat. Louisa May Alcott również swoimi opowiadaniami, gdzie występuje między innymi samotna dziewczynka z sierocińca, cudowna Pani Jane, czy zapomniana przez najbliższych babcia, rozpala w sercu czytelnika miłość. W książce czeka na nas siedem historii, gdzie każda z nich jest wyjątkowa.

Mnie osobiście najbardziej urzekło zachowanie Kate i jej wizyta u babci. Starsza kobieta została opuszczona przez bliskich, którzy na pierwszym miejscu stawiali obowiązki i karierę. To dopiero ta dziewczyna, ponownie zapaliła ogień bliskości i przyczyniła się do tego, że na twarzach wielu osób pojawił się szczery uśmiech. Myślę, że to opowiadanie było mi bardzo bliskie, ponieważ moja Babcia odeszła z tego świata niespodziewanie, a była mi najbliższą osobą. Nie raz doszukuję się jej w innych ludziach i zawsze bardzo cieszę się, jeżeli wnuczęta w powieściach (ale również w życiu) szanują wspólnie spędzony czas.


"Cudowne Boże Narodzenie i inne świąteczne opowieści", to pewna życiowa lekcja. Opowiadania uzmysławiają czytelnikowi, że w życiu nie liczą się pieniądze i status materialny, a to jakie mamy relacje z bliskimi i ile w naszych domach jest miłości. Niekiedy zdarza się, że to właśnie ubogi materialnie człowiek, jest najbogatszy, a wszystko dlatego, że ma wokół siebie bliskich.

W święta nie chodzi o to, aby dostać najdroższe prezenty, mieć na stole wyszukane jedzenie, czy aby choinka była jak największa. Ten magiczny czas, to moment odpoczynku, spędzenia chwil z rodziną i zastanowienia się nad życiem. Ludzie nieustannie za czymś pędzą i niestety w tym całym gwarze, zapominają o tym  co najważniejsze - o uciekającym przez palce czasie, który moglibyśmy spędzić z osobami bliskimi naszemu sercu.


Książkę serdecznie polecam osobie w każdym wieku. Dzięki obrazkom pomiędzy historiami znajdzie ona dobry odbiór w młodszym pokoleniu, ale również szczere słowa przyczynią się do zwolnienia tempa. Autorka poprzez świąteczne opowieści otwiera oczy na to, co piękne i najczęściej dostępne na wyciągniecie ręki. Wystarczy tylko tworzyć swoje serca.

Moja ocena: 9,5/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Zysk i S-ka.


1 komentarz: