sobota, 13 października 2018

"Ogród Zuzanny. Tom 1" - Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 31 stycznia 2018 roku
Liczba stron: 400


Tytułowa główna bohaterka, to kobieta, która mieszka z matką i babką, a także samotnie wychowuje syna. Ojciec chłopca okazał się nieodpowiedzialny, zostawił rodzinę, a po kilku latach niestety zmarł. Pewnego dnia do Starej Leśnej przyjeżdża Adam Przygodzki, któremu Zuzanna ma zaprojektować ogród. Okazuje się, że mężczyzna ten, to dawna miłość Panny Czaplicz. Czy dorośli ludzie będą w stanie znaleźć normalną nić porozumienia? Czy rany i zdarzenia z przeszłości doprowadzą do tego, że ta współpraca będzie trudna? A także, co takiego wydarzyło się na studiach, że kobieta ma problem, aby stanąć twarzą w twarz z Adamem?

"- Przysięgam, że chciałbym być w pani formie, 
mając dziewięćdziesiąt lat. - [Adam]
-Recepta na to jest prosta, drogi panie. Trzeba się lubić bawić - to raz. 
Trzeba się ruszać - to dwa. Trzeba bardzo kochać - trzy. 
No i najważniejsze. Angażować się w życie rodziny."

Zuzanna i Adam, to osoby pochodzące z dwóch różnych światów. On - bogaty przedsiębiorca, który został zdradzony i poszukuje miejsca na ziemi, aby znaleźć nowy cel w życiu. Ona - matka samotnie wychowująca dziecko, która docenia każdy grosz i musi rozsądnie planować wydatki. Na studiach tych dwoje spędziło ze sobą upojne chwile, jednak ich drogi bardzo szybko rozeszły się. Po pewnym czasie ich drogi zostały ponownie połączone. Bohaterowie starają się wyjaśnić sobie zdarzenia z przeszłości, jednak nigdy nie mają na to czasu, ponieważ zaczyna między nimi rodzić się uczucie. Problemy z przeszłości odchodzą na drugi plan, a między nimi pojawią się szczęście i wiara w lepsze jutro. Jednak życie nie jest bajką i los postanawia rzucić im kłody pod nogi...

"Nie ma większego błędu niż małżeństwo z kimś,
kto jest ci obojętny."

Wspominając o bohaterach warto zwrócić uwagę na najstarszą z rodu - Panią Cecylię Czaplicz. Mimo, iż dialogi zostały wykreowane między bohaterami, kobieta jednoznacznie kieruje słowa do czytelnika. W piękny sposób opisuje optymizm, cieszenie się z drobiazgów, wielkie uczucie, a także docenianie tego, na co z pozoru nie zwracamy uwagi. Jako dziewięćdziesięcioletnia kobieta wiele w życiu przeszła i stara się udzielać takich rad, aby młodsi od niej mieli lepiej w życiu. Bohaterka ta przywołuje mi obraz mojej kochanej Babci, która również była dla mnie wsparciem w każdej chwili i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że była to Osoba o największych sercu przepełnionym dobrocią.


W naszym życiu pojawiają się różne osoby. Relacje, które z nimi nawiązujemy stają się różne. Bywa, że czasami nie wyjaśnimy sobie pewnych kwestii, tylko rozstajemy się w sporach i niedomówieniach. Zawsze powinniśmy się starać rozwiązać zawiłości, a nasze kontakty ulegną poprawie. 

"Matka nie może nie kochać swojego dziecka, uwierz mi na słowo. 
Tylko czasem życie tak się gmatwa, że nie potrafi tego okazać."

Bardzo serdecznie polecam Wam tę książkę. Pani Cecylia to świetna postać, która uzmysłowi Wam, jak piękne może być życie i na co warto zwrócić uwagę. Myślę, że ta pozycja to świetny wybór na długie, jesienne wieczory. Opowieść rozgrzeje Wasze serduszka.

Moja ocena: 8,5/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu W.A.B.

2 komentarze:

  1. Skoro rozgrzewa serce, to znaczy,że muszę przeczytać.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam nadzieję, że uda mi się tę książkę dzisiaj przeczytać.

    OdpowiedzUsuń