niedziela, 26 sierpnia 2018

"Będzie bolało" - Adam Kay

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 6 czerwca 2018 r.
Liczba stron: 320


Adam Kay w swoim pamiętniku opisuje lekarskie życie. Autor zdradza jak wyglądała jego praca na oddziale ginekologicznym i ile niewyobrażalnych doświadczeń miał okazję przeżyć. Satyrycznie przedstawia wiele chwil i uzmysławia, że sytuacje z których my śmiejemy się, on doświadczył na własnej skórze i musiał znaleźć z nich odpowiednie wyjście.

"Dobry lekarz musi mieć ogromne serce i szeroką aortę, 
którą płynie cała rzeka współczucia i ludzkiej dobroci."

Lekarze bardzo wiele dla nas robią. Oczywiście na pierwszym miejscu dbają o nasze zdrowie i życie, ale również wiele poświęcają prywatnie. Częste nadgodziny, branie dodatkowych dyżurów czy zastępstw, a także przedłużająca się operacja, to tylko nieliczne z poświęceń. Prawie każda z tych osób ma rodzinę bądź bliskich, ale praca wiele utrudnia. Przeciętny człowiek nie dostrzega zmęczenia, troski czy tęsknoty na twarzy lekarza. Pacjent oczekuje wsparcia i pomocy, ale niestety nie zwraca uwagi na emocje pracowników służby zdrowia.

"Brytyjczycy tyją szybciej, niż skuter inwalidzki pędzi w kierunku centrum handlowego 
tuż przed godziną zamknięcia sklepów."

Bardzo podobał mi się humor Autora. Widać, że pamiętnik został napisany szczerze, ale jednocześnie szarości zostało nadanych kilka kolorów. W książce poznajemy wiele opisów sytuacji, które wywołują niekontrolowany uśmiech. Nie ukrywam, że pojawiły się również momenty pełne dramatyzmu i powagi.


Jeżeli obawiacie się, że nie zrozumiecie wielu pojęć oraz odniesień, to jesteście w błędzie. Każde lekarskie (i nie tylko) sformułowanie zostało wyjaśnione pod koniec rozdziału. Nie znajdziecie tutaj podręcznika do nauki z obcymi pojęciami, ale możecie wyciągnąć pewnego rodzaju naukę. Może akurat dzięki niektórym sytuacjom tutaj przedstawionym będziecie wiedzieć jak zachować się w danej chwili?

"Oznajmiam pacjentce poradni położniczej, że musi przestać palić papierosy. 
Spogląda na mnie takim wzrokiem, że zaczynam się zastanawiać, 
czy omyłkowo nie powiedziałem czegoś w rodzaju: 
„Chcę wyruchać pani kota” albo „Zamykają Lidla”."

Uważam, że warto zapoznać się z książką "Będzie bolało" i poznać realia brytyjskiej służby zdrowia. Zapewne zauważycie wiele podobieństw do naszych polskich oddziałów. Czasami zamiast ciągłego narzekania warto uświadomić sobie, że lekarz to też człowiek mający uczucia, a wiele niedogodności na naszej drodze wynika z przepisów i procedur, a nie złośliwości pracowników służby zdrowia.

Moja ocena: 9/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Insignis.


2 komentarze:

  1. Mam w planach tą książkę i uważam, że powinnu ją przeczytać osoby, które wybierają się na studia medyczne. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Oceniłaś bardzo wysoko tę książkę, więc chętnie przeczytam! Uważam, że praca lekarzy jest niezwykle ciekawa. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń