sobota, 23 czerwca 2018

"Czekoladki dla Prezesa" - Sławomir Mrożek

Wydawnictwo: Noir Sur Blanc
Data wydania: 6 czerwca 2018 r.
Liczba stron: 168"Czekoladki dla Prezesa", to zbiór krótkich opowiadań z Prezesem w roli głównej. Poznajemy tutaj tytułowego bohatera oraz jego podwładnych. Dowiadujemy się, jakiego pracownika najlepiej zatrudnić, kiedy trzeba redukować koszty, jak oszczędzać wodę w lato, czym zastąpić nowoczesną dojarkę do krów, a także czy znajomość języków obcych popłaca. Prezes charakteryzuje wszechmocną osobę, której musi słuchać lud. Nie dopuszcza do swojej kompromitacji, a w nagłych wypadkach posługuje się pracownikami. Idealnie wie jak zagrać na emocjach i jakich słów użyć, aby osiągnąć, to co che.

Już od pierwszych stron na twarzy czytelnika pojawia się uśmiech. Sławomir Mrożek wykreował świetne historie i zastosował cudowne dialogi. Postanowił, aby Prezes charakteryzował osobę, która ma władzę i wszystko może. Jego podwładni cechowali się tym, że robili wszystko pod dyktando. Prawda jest taka, że sytuacje z książki w pewien sposób są żywcem wyjęte z codziennego życia przeciętnego człowieka. Zdarza się, że ludzie są w stanie zrobić wszystko, aby przypodobać się innym oraz zyskać ich autorytet. Niestety nie każdy potrafi to docenić i często takie osoby są wykorzystywane i idealnie się nimi manipuluje. A przecież nie o to chodzi! Pamiętajcie, że każdy z nas powinien znać swoją wartość i wiedzieć, gdzie jest granicę oraz kiedy powinniśmy powiedzieć dość.


Serdecznie polecam Wam tę książkę. Uwierzcie mi, że nie będziecie mogli jej odłożyć, dopóki nie dobrniecie do końca. Każde z opowiadań zostało idealnie doprecyzowane, nie urywa się w połowie, a dodatkowo na koniec ma świetną puentę. Czasami przemawia przez nie ironia, ale jest to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie można brać wszystkiego na poważnie i trzeba podejść do życia z dystansem. Mrożek dobrze o tym wiedział i podzielił się tym z czytelnikami. 

Moja ocena: 9/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Noir Sur Blanc.


3 komentarze:

  1. Być może kiedyś przeczytam. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się ciekawie, nigdy jeszcze nie miałam w ręce tego typu książki. Musze spróbować ☺
    MOJA STRONA

    OdpowiedzUsuń