czwartek, 24 sierpnia 2017

"Wędrowne ptaki" - Karolina Wilczyńska

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 26 kwietnia 2017
liczba stron: 316

Uważaj z kim jeździsz windą!


Zapraszam Was do świata, gdzie rządzą cztery kobiety o zupełnie różnych charakterach. To właśnie w windzie na Kwiatowej, zaczęła się przygoda na dobre i na złe. Wsiadasz?


"Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i odróżnić sztukę od życia. 
Tak jak książki, zdjęcia tworzą fantazję, nierealny świat, 
który istnieje wyłącznie w wyobraźni artysty. 
Bywa piękny, ale nie wolno zapomnieć, że nie jest prawdziwy."

Malwina, to trzydziestodwuletnia kobieta, która postanowiła wyprowadzić się od rodziców. Miała plan na nowe, samodzielne życie, nie chciała być pod kontrolą. Jednak krótko po przeprowadzce okazało się, że ukochany tatuś Malwiny, miał zawał i zmarł. Na głowie kobiety zostały sprawy związane z pogrzebem, firmą ojca oraz problem z matką, która załamała się i nie widzi motywacji do dalszego życia.


Liliana, to niezależna bizneswoman, która wie, czego chce od życia. W bloku na Kwiatowej kupiła apartament na najwyższym piętrze, który miał odzwierciedlać jej sytuację materialną. Kobieta jest nieobliczalnie zakochana w Kubusiu - swoim psie. Cechuje ją również zawsze nienaganny strój. Pewnego dnia w jej domu pojawia się niezapowiedziany gość...

Wioletta - bohaterka, która zyskuje po lepszym poznaniu. Na pierwszy rzut oka wydaje się być kobietą bez zasad i manier. Nie zapominajmy, że pozory często mylą. Wystarczy wybrać się z Wiolą na herbatę, aby poznać jej prawdziwy charakter. Rola matki, żony i synowej nie jest jej obca. Wraz z mężem i synkiem wyprowadziła się od teściowej, która uprzykrza jej życie. Na Kwiatowej miało rozpocząć się nowe życie - życie idealne. Pojawiają się jednak kłopoty z nieposłusznym synkiem, zaawansowaną ciążą, kredytem hipotecznym oraz zapracowanym mężem.

Róża - cicha i spokojna nauczycielka języka angielskiego. Poniekąd, to właśnie ona jest główną sprawczynią całego zamieszania na Kwiatowej. Kobieta zasłabła w windzie i tym sposobem sąsiadki pogłębiły swoją znajomość przy herbacie. Bohaterka cechuje się tym, że zawsze stara się wszystkim pomóc i nieść wsparcie. Co z tego wyniknie? 


Tak oto prezentują się cztery główne bohaterki. Spotkały się przypadkowo, a okazało się, że zostaną w swoim życiu na dłużej. Każda z nich posiada odmienny charakter oraz ma inne wartości w życiu. Na początku czytelnik kreuje sobie ich  postępowanie, jednak w rozdziałach, które są im bezpośrednio poświęcone, może zmienić zdanie.

"Zrozumiałam, że dojrzałości nie weryfikuje się numerem PESEL, 
ale tym, co robimy i jak potrafimy sprostować nieoczekiwanym i trudnym chwilom."

Bardzo podobał mi się styl napisania książki. Narracja prowadzona przez każdą z sąsiadek skierowana jest bezpośrednio do czytelnika, dzięki czemu poznajemy punkt widzenia każdej z nich. Kobiety zapraszają na herbatę i robią przyjaciółkę z osoby, która sięgnęła po tę powieść. Pojawiają się pytania, na które chętnie odpowiedziałybyśmy. Pani Karolina zaprosiła na Kwiatową jeszcze jedną przyjaciółkę - Ciebie, czytelniczkę "Wędrownych ptaków". 


Niestety mam kilka małych zastrzeżeń. Uważam, że za długo została opisana postać Malwiny. Fajnie, jakby rozdział jej poświęcony był proporcjonalny do opisu pozostałych bohaterek. Brakowało mi również rozwinięcia historii Róży. Chętnie poznałabym lepiej jej przeszłość.

Autorka ukryła przesłanie o tym, że osoby nieznajome mogą odegrać dużą rolę w naszym życiu. Zbieg okoliczności może przyczynić się do tego, że ktoś zostanie w naszej pamięci na dłużej. Czasami osoby, które źle oceniamy, mogą cechować się świetnych charakterem i wyciągnąć do nas pomocną dłoń, w najmniej oczekiwanym momencie.

"Jestem pesymistką? Nie, raczej realistką. 
Nauczyłam się, że nie ma co liczyć na szczęście czy prezenty od losu. 
Lepiej być przygotowanym na najgorsze."

Powieść polecam każdej kobiecie. Nie pozostaje nic innego jak zaparzyć kubek herbaty i wybrać się na kobiece spotkanie do bloku na Kwiatowej. Gwarantuję Wam, że wciągniecie się w perypetie tych bohaterek i chętnie zostaniecie z nimi na dłużej.

Moja ocena: 8/10

źródło

1 komentarz:

  1. Może być całkiem sympatycznie, zwłaszcza ze względu na różnorodność cech bohaterek :)
    Pozdrawiam :)
    Jednocześnie chciałam poinformować o zmianie adresu mojego bloga. Od dziś mój blog dostępny jest pod adresem: https://czytanie-i-inne-przygody.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń