niedziela, 20 sierpnia 2017

"Kości mojej siostry" - Nuala Ellwood

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 28 czerwca 2017
Liczba stron: 412

Alkoholizm może zniszczyć Ci życie.


Kate Rafter, to wojenna dziennikarka, która wiele widziała w swoim życiu. Dorastała w domu, w którym ojciec był alkoholikiem, a matka nie chciała przyznać się do tego przed światem. Miała również siostrę, która zawsze była po stronie pijanego ojca. Kobieta postanowiła realizować się zawodowo i odwiedzać miejsca, gdzie panuje wojna. Starała się pomóc wielu osobom, nieść wsparcie oraz przyczynić się do tego, aby ci ludzie mieli szansę na lepsze życie. Na własne oczy widziała wiele śmierci, zdarzyło się również, że ktoś umarł na jej rękach. Pewnego dnia wróciła do rodzinnej miejscowości, aby uporządkować sprawy po zmarłej matce oraz spotkać się z siostrą. Będąc w domu okazało się, że słyszała głowy oraz widziała małego chłopca w ogródku.

"Uśmiechaj się do trudnych pytań, obróć je na swoją korzyść."

Sally, to młodsza siostra Kate. Kobieta od zawsze czuła się słabsza od siostry i uważała, że jest mniej ważna. Jako nastolatka zaszła w ciążę i została sama ze swoją córeczką Hannah. Problemy, które pojawiały się w jej życiu przyczyniły się do tego, że wpadła w alkoholizm. Pewnego dnia w jej życiu pojawił się Paul, który otworzył jej drzwi do lepszego świata. Problem alkoholizmu powrócił do Sally, kiedy jej córka stała się nastolatką i nie stawiała matki na pierwszym miejscu.

"-A wy dwie opiekujcie się sobą. Teraz wasza mama odeszła 
i musicie się trzymać razem. Najważniejsza rzecz na świecie to rodzina."

Książka została napisana z punktu widzenia Kate oraz Sally. W pierwszej części wojenna dziennikarka, opisała historie, które widziała w swojej pracy oraz walczyła z demonami przeszłości. Kobieta wróciła do domu matki, a tam popadła w kompletny obłęd. Słyszała głosy, miała zwidy, uważała, że widzi małego chłopca. Nikt nie chciał jej uwierzyć, więc sama pozostała ze swoimi problemami. Przedstawiony został tutaj przypadek osoby, która doznała szoku po danych wydarzeniach. Widząc na własne oczy nieszczęście ludzi, śmierć oraz straszne warunki, bohaterka miała problem z odnalezieniem się w zwykłym otoczeniu. Tak samo jak żołnierz wracający z wojny, ma w swojej pamięci straszne obrazy, tak samo może być z dziennikarzem bądź osobą, która wiele czasu spędziła w kraju, gdzie panowały walki. Druga część została poświęcona Sally - matce i żonie. Wiele problemów w życiu przyczyniło się do tego, że kobieta stoczyła się i popadła w alkoholizm. Odtrącała od siebie osoby, które chciały jej pomóc, dla niej liczyło się tylko to, aby kieliszek był napełniony. Przez swój nałóg straciła córkę, która wyprowadziła się od niej oraz popsuły się relacje między siostrami. Zawsze pijana Sally nie potrafiła zadbać o rodzinę, ani spokojnie porozmawiać ze swoją siostrą.


Obie dziewczynki wychowywały się w domu, gdzie rządził alkoholik. Kłótnie, przemoc fizyczna oraz psychiczna była czymś normalnym. Ojciec bił zarówno swoje córki, jak i żonę. Gospodyni przyjmowała wszystko z pokorą, Sally zawsze brała stronę ojca, a Kate pyskowała i nie chciała zgodzić się na panującą sytuację. Życie z alkoholikiem nie jest ładne. Ciągły stres, czy "ukochany tatuś" wróci dzisiaj w dobrym humorze, czy rodzina będzie mogła wieść normalne życie, co na dane zachowanie powiedzą inne osoby - to tylko garstka problemów. Zdarza się, że dzieci, które wychowały się w rodzinie, gdzie alkohol odgrywał główną rolę, przenoszą taki scenariusz do swoich domów. Jeżeli ktoś z Was widzi, że najbliżsi popadają w nałóg, to wyciągnijmy do nich pomocną dłoń, dajmy im szansę wrócić do minionego, lepszego życia - życia bez uzależnień. Prawda jest taka, że mogłabym w tym temacie rozpisać się bardzo dużo. Swoje przemyślenia zostawię jednak dla siebie, ale uwierzcie mi na słowo - alkoholik musi codziennie pić, tak jak my, musimy codziennie jeść. Łatwo mówi się, kiedy widzi się to u kogoś innego, gorzej jest, kiedy to najbliższa osoba wpada w to gówno, a my bezradnie nie możemy nic zrobić, jeżeli nie ma żadnej inicjatywy od uzależnionego.

"Dlaczego ludzie się przejmują [...]. 
Czemu ma służyć to wklejanie swojego życia na stronę internetową, 
którą wszyscy oglądają?"

Wracając do książki. Akcja jest spokojna, dopiero pod koniec powieści na jaw wychodzą szokujące informacje. Od pierwszych stron poznajemy życie reporterki, zmagania z uzależnieniem, a na koniec chcemy wchłonąć całą akcję i poznać jak, co i dlaczego. Nie podobał mi się ogólny zapis wydarzeń. W części, która przedstawiona jest oczyma Kate, występuje podział na rozdziały odnośnie danych dni, a przesłuchania na komisariacie. Nie wiadomo skąd bohaterka znalazła się tam, wątki rozbiegają się. Irytowało mnie również to, że podczas opisu danej sytuacji występowały retrospekcje w formie wtrąceń. Fajny pomysł, ale mogło zostać to oddzielone chociaż jedną linią od aktualnego tekstu. Reasumując, wszystko zostało napisane jednym ciągiem i czytelnik czasami gubił się, w tym o co chodzi w danej chwili i skąd pojawiła się wybrana osoba.

Tym razem do książki mam więcej spostrzeżeń na nie. Niestety, ale zawiodłam się na tej pozycji. Najwidoczniej wymagałam więcej, niż autorka mogła mi zaoferować. 

źródło

Moja ocena: 6/10

Za egzemplarz, dziękuję bardzo
Wydawnictwu Czarna Owca.

5 komentarzy:

 1. Szkoda, że lektura nie spełniła Twoich oczekiwań. Czasami tak niestety bywa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że książka nie do końca ci się spodoba. Nie wiem czy po nią sięgnę, chociaż opis jest ciekawy i muszę przyznać, że powieść porusza ważny temat. Pozdrawiam ;) https://prostoprzezksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach. :)

  Pozdrawiam. ♥
  http://nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda że książka nie przypadła Ci do gustu.. Ja może kiedyś spróbuję i sama zobaczę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Od początku recenzji miałam wrażenie, że ta książka to takie trochę "pomieszanie z poplątaniem". Mało zachęcająco brzmi, raczej po nią nie sięgnę, nie lubię takiego chaosu ;)

  www.claudiaaareads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń