poniedziałek, 1 maja 2017

"Autofocus" - Lauren Gibaldi


Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 5 maja 2017
Liczb stron: 352

Jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś wychowała się w innej rodzinie?

źródło

W książce poznajemy siedemnastoletnią Maude, która postanawia dowiedzieć się czegoś na temat swojej biologicznej matki Claire Fullman. Matka dziewczyny zmarła podczas porodu, a Maude od razu została adoptowana. Jej obecni rodzice już przed narodzinami wiedzieli, że zapewnią dom temu noworodkowi. Wspólnie stworzyli kochającą się rodzinę oraz nie ukrywali, że córka jest adoptowana. Nastolatka w przeszłości próbowała dowiedzieć się czegoś więcej na temat życia swojej matki, jednak wszystkie próby kończyły się niepowodzeniem. W wieku siedemnastu lat ponownie postanawia poznać przeszłość kobiety, która ją urodziła. Tak się składa, że jej najlepsza przyjaciółka studiuje w Tallahassee, mieście gdzie mieszkała Claire, a dziewczyna przyszła na świat. 


"Myślę, że to od ciebie zależy, kim będziesz w życiu. 
Możesz zostać kimkolwiek tylko zechcesz."

Treena to najlepsza przyjaciółka głównej bohaterki. Dziewczyny nie mogą doczekać się wspólnego spotkania. Jednak kiedy już do spotkania dochodzi ich relacje są inne, niż w rodzinnym mieście. W liceum nastolatki nie cieszyły się popularnością, były ciche oraz nie zadawały się z chłopakami. Maude nadal taka jest, jednak w życiu Treeny nastąpiło wiele zmian. Studentka ma chłopaka, o którego względy bardzo zabiega, liczą się dla niej imprezy oraz nadużywa alkoholu. Zasmucona tym postępowaniem Maude, nie może zrozumieć, dlaczego jej przyjaciółka nie poświęca jej czasu i woli przebywać z Treyem. Miały wspólnie poznać przeszłość biologicznej matki, spędzać razem czas, a tymczasem Maude czasami nie może wejść do ich wspólnego pokoju w akademiku. Tym sposobem poznaje Bennetta...

Bennett również studiuje na uniwersytecie, jest także wielkim fanem dobrych filmów. Jego pierwsze spotkanie z Maude odbywa się na klatce schodowej. Znajduje tam Maude, która szuka ciszy, aby odpocząć od imprezy panującej na piętrze. Tych dwoje od razu znajduje wspólny język. To właśnie Bennett pomaga nowej znajomej rozwiązać tajemnicę sprzed lat. Razem poszukują śladów jej matki, wpadają na świetne pomysły oraz nie mogą zrozumieć zauroczenia Treeny. 

Po ciężkich poszukiwaniach oraz wielu niepowodzeniach Maude trafia na ślad swojej matki. Udaje jej poznać się historię Claire Fullman. Nastolatka nie spodziewała się, że jej matka mogła prowadzić takie życie, o którym dowiedziała się od kilku osób, które poznała podczas poszukiwań. Nie może pogodzić się z prawdą. 


"College jest lepszy niż liceum. 
Masz szansę zacząć wszystko od nowa, stać się nową wersją siebie."


"Autofocus" to historia nastolatki, która próbuje poznać życie biologicznej matki, chce dowiedzieć się co robiła Claire w jej wieku, jak była i dlaczego chciała oddać ją do adopcji. To historia o poszukiwaniu, odnalezieniu się w nowej sytuacji oraz chęci poznania prawdy. Mimo wielu prób, Maude się nie poddaje i dąży do wyznaczonego celu. Mimo, iż nie spodziewała się poznać takiej przeszłości swojej matki, jest dumna z tego co okrywała. 

Maude chciałaby porównać dwa życia. Życie, które wiedzie obecnie oraz życie, która wiodłaby, gdyby wychował ją jej biologiczna matka. Łączą się tutaj dwa światy. Bennett wspiera nastolatkę, chce udowodnić jej, że jest wielka przez to co osiągnęła, a geny jej biologicznej matki, nie mają wpływu na jej obecne życie. 

Ważnym wątkiem poruszonym w książce jest również poczucie akceptacji. Treena przeszła ogromną zmianę, ale to tylko dlatego, że chciała doznać akceptacji w nowym towarzystwie. Nie chciała być szarą myszką, tylko przebojową dziewczyną. Nie wyszło jej to na dobre, miało to negatywny wpływ na jej przyjaźń. 

"Ja też dziwnie się z tym czuję, że masz tu zupełnie nowe życie,
o którym nie wiem jeszcze prawie nic."


Każdy z nas może zacząć od nowa. Nie musimy być narażeni na zła ocenę. Należy żyć swoim życiem i uczynić je pięknym. Nie możemy zmieniać swojego życia na siłę, porównywać się do innych. Życie każdego z nas jest piękne, powinniśmy przeanalizować to oraz zacząć doceniać pozytywne rzeczy. 


Historia zawarta w książce idealna jest dla każdej nastolatki, która zmienia szkołę, zaczyna nowy rozdział w swoim życiu, ale również dla każdej osoby, która nie jest zadowolona z przeszłości swojej rodziny. 

Moja ocena: 7/10

Za możliwość zapoznania się z twórczością autorki 
dziękuję bardzo Wydawnictwu Akapit Press.


6 komentarzy:

 1. Uuuu, ja niedługo zacznę nowy rozdział w moim życiu xD Hm, może więc kiedyś przeczytam tę książkę, ale na chwilę obecną mnie do niej nie ciągnie :D Tak w ogóle to chyba pierwsze słyszę o tej pozycji xD

  OdpowiedzUsuń
 2. Z jednej strony mnie zaciekawiła, a z drugiej jakoś nie mam ochoty po nią sięgać. Okładka nie jest najbrzydsza, chociaż nie szczególnie zachęca do czytania. Może kiedyś dam jej szansę :D
  Pozdrawiam i obserwuję <3
  http://biblioteczkapati.blogspot.com/2017/05/cakiem-obcy-czowiek.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Zazwyczaj nie sięgam po tego typu książki, ale kto wie, jeśli będę miała okazję, to może się skuszę :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hm, hm.. brzmi dobrze, aczkolwiek nie tak, że od razu mam chęć po nią sięgnąć. Ale czasem lubię poczytać takie zwykłe historie, więc będę ją miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale piękny szablon bloga, zakochałam się! <3 Hm, co do "Autofocus"... Niby to nie moja tematyka, ale mam ochotę na tę powieść. Zaraz wejdę na nową drogę życia. Teraz piszę maturę, potem wakacje, ale... co po wakacjach? Praca? Studia (mam nadzieję)? Zobaczymy co przyniesie los. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś mnie dziś Google nie lubi, muszę pisać jeszcze raz komentarz :D. Książkę zauważyłam ostatnio na jednej ze stron, zaciekawiła mnie. Dzięki za recenzję, będę musiała po nią kiedyś sięgnąć :).

  OdpowiedzUsuń