poniedziałek, 18 lutego 2019

"Nowe jutro" - Agata Polte

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 28 stycznia 2019 roku
Liczba stron: 288


Oliwia, to nastolatka, której życie rodzinne nie jest idealne. Dziewczyna trzy lata temu straciła w wypadku młodszą siostrę, z którą była mocno związana. Po tym wydarzeniu jej ojciec popadł w depresję i swoje smutki zaczął pogrążać w alkoholu. Wyrzucono go również z pracy, a cała odpowiedzialność za utrzymanie rodziny spadła na mamę Liwii. Nastolatka nie wierzy w to, że pewnego dnia będzie mogła być jeszcze szczęśliwa. Niespodziewanie podczas wolontariatu w przedszkolu spotyka Mikołaja, który wywraca jej życie do góry nogami. Czy uboga dziewczyna i chłopak pochodzący z zamożnej rodziny, to para idealna? Jak zareagują na to znajomi? I czy dorośli od razu nie przekreślą związku?

Nie każdy ma życie jak z bajki. Niestety w wielu rodzinach występują kłopoty i domownicy mają problem, aby je rozwiązać. Oliwia przeżyła ogromną tragedię - najpierw w wypadku samochodowym straciła siostrę, a następnie odsunął się od niej ojciec. Mężczyzna wybrał niewłaściwy sposób radzenia sobie z problemami i nie chciał skorzystać z pomocy najbliższych. Trójka głównych bohaterów przedstawia to, jak każdy radzi sobie na własny sposób z przeciwnościami losu. 


Niestety po części  rozumiem sytuację Oliwii. Wiem, co to znaczy mieć w domu osobę, która ma problem z alkoholem. Uzależniony nie widzi tego, co traci, a także nie chce wsparcia od najbliższych. Alkoholik nie rozumie, że rujnuje szczęście swoich bliskich i jest powodem ich smutku. Niestety wiem również, że ludzie mogą próbować na różne sposoby nieść pomoc, ale prawda jest taka, że wszystko zależy od osoby uzależnionej. To ona musi zmądrzeć i podjąć decyzję, czy wybiera życie z butelką czy z rodziną. Przykre jest to, że musimy patrzeć na staczanie się osób, które wiele dla nas znaczą. 

"Nowe jutro", to młodzieżowa historia, gdzie nastolatkowie radzą sobie z problemami wieku dorastania, a ich życie kreują rodzice i mają najczęściej wyrobioną opinię na podstawie stereotypów. Autorka porusza ważne problemy, które niestety w dzisiejszych czasach są bardzo częste. Uważam, że warto zapoznać się z tą powieścią i spojrzeć na świat widziany oczyma nastolatków. Polecam Wam tę książkę, ponieważ skłania do refleksji i uczy, że człowieka można oceniać dopiero wtedy, kiedy osobiście go poznamy. Nie warto wierzyć w plotki, czy kierować się tym, że skoro ktoś pochodzi z rodziny z problemami, to nie ma szans na godne życie.


Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Zysk i S-ka

2 komentarze:

  1. Ksiązka z pewnością warta zainteresowania ;)
    Pozdrawiam i zapraszam do siebie:
    Eli z https://czytamytu.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń