czwartek, 9 maja 2019

"Odbiorę ci wszystko" - Ruth Lillegraven

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 24 kwietnia 2019 roku
Liczba stron: 448


Clara, to kobieta, która nie boi się nowych wyzwań i ciągle rozwija się zawodowo. W momencie, kiedy obejmuje nowe stanowisko, zaczyna być rozpoznawalna a także sporo udziela się w telewizji. Dodatkowo pracuje nad ustawą poświęconą dzieciom poszkodowanym poprzez molestowanie. Haavard pracuje w szpitalu i jest świadkiem skutków okrutnego traktowania dziecka. Zwierza się z tego incydentu żonie, a także przekazuje jej swoje troski i zmartwienia. Prawda jest jednak taka, że posiada jeszcze inne informacje, o których jego żona nie ma pojęcia. Czy wszelkie tajemnice uda się zataić? A może prawda zawsze musi ujrzeć światło dzienne?

W zasadzie akcję poznajemy z dwóch głównych punktów widzenia. Jednym z nich jest światopogląd Clary, to jak pnie się po szczeblach zawodowych, a także jej specyficzne podejście do rodziny. Drugi punkt przedstawia nam Haavard. W tym przypadku poznajemy emocje, jakie nim targają w związku z wydarzeniami ze szpitala, jego drugą osobowość, a także relację z synkiem. Dodatkowo otrzymujemy kilka rozdziałów, gdzie akcja zostaje przedstawiona z punktu widzenia pobocznych osób, i to od nas zależy, czy dostrzeżemy w nich pewne wskazówki. 


Molestowanie dzieci, to bardzo ciężki temat, o którym nie powinniśmy obawiać się rozmawiać. Każdy powinien być świadomy, jakie czyny podlegają karze, a dzieci nie powinny obawiać się powiedzieć, że dzieje im się krzywda. Ten właśnie wątek został w dużej mierze poruszony w książce i przez każdego z bohaterów, inaczej zinterpretowany. Wydarzenia z przeszłości bardzo często kreślą nasz światopogląd i uwarunkowują drogę, którą wybierzemy. Jeżeli sami otrzymaliśmy od bliskich okrucieństwo, możliwe, że sami będziemy przelewać czarę goryczy na naszych potomków. Niekiedy jednak ludzie pragną za wszelką cenę naprawić zło całego świata i doprowadzić do tego, aby nikogo na świecie nie spotkała krzywda, jakiej sami musieli doświadczyć. 

Jeżeli szukacie książki, która porusza ważne tematy, a także opowiada o relacjach rodzinnych, to ta pozycja będzie dla Was idealna. Jednocześnie w przypadku tej książki tytuł można zinterpretować na kilka sposobów. Po poznaniu historii Clary, wszystko zależy od Was do kogo zostanie skierowane znaczenie tytułu.


Moja ocena: 7/10

Za egzemplarz dziękuję bardzo
Wydawnictwu Wielka Litera.

1 komentarz:

  1. Już wkrótce zabieram się za tę książkę i jestem jej bardzo ciekawa. 😊

    OdpowiedzUsuń